Afryka powoli się rozpada. Narodziny nowego oceanu

Nowe pomiary satelitarne oferują cenne narzędzia do badania szczeliny tektonicznej w jednym z najbardziej unikalnych geologicznie miejsc na planecie – informuje NBC News.

Afryka powoli się rozpada. Narodziny nowego oceanu
Źródło zdjęć: © NASA

W jednym z najgorętszych miejsc na Ziemi, na jałowym odcinku regionu dalekiej Afryki Wschodniej, można stanąć w miejscu, gdzie głęboko pod ziemią kontynent afrykański się rozpada.

Obszar, o którym mowa, znajduje się na styku trzech płyt tektonicznych, które bardzo powoli odrywają się od siebie, co jest złożonym procesem geologicznym. Jak twierdzą naukowcy, proces ten ostatecznie rozbije Afrykę na dwie części i za miliony lat stworzy nowy basen oceaniczny. Jak na razie możemy zaobserwować tam początek tego procesu – ok. 56-kilometrową szczelinę na pustyni etiopskiej.

Nowy ocean

Dzieje tektoniczne kontynentu afrykańskiego są badane od kilku dziesięcioleci, ale nowe pomiary satelitarne pomagają naukowcom lepiej zrozumieć te procesy. Oferują też cenne narzędzia do badania stopniowych narodzin nowego oceanu w jednym z najbardziej unikalnych geologicznie miejsc na planecie.

– Jest to jedyne miejsce na Ziemi, w którym można badać, w jaki sposób szczelina kontynentalna staje się szczeliną oceaniczną – powiedział Christopher Moore z Uniwersytetu w Leeds w Wielkiej Brytanii. Badacz ten zajmuje się monitorowaniem aktywności wulkanicznej we wschodniej Afryce, która jest związana z rozpadem kontynentu.

Uważa się, że tworzenie nowego oceanu Afryki zajmie co najmniej 5-10 milionów lat.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (206)