Trwa ładowanie...
d28jnnf

"ACTA 2", dziś głosowanie. Prawo i Sprawiedliwość w ostatniej chwili zmienia stanowisko

5 lipca Parlament Europejski zagłosuje nad tekstem dyrektywy o prawie autorskim. Prawo i Sprawiedliwość na dzień przed głosowaniem wycofało swoje poparcie dla projektu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Parlament Europejski zagłosuje nad ustawą zmieniającą internet
Parlament Europejski zagłosuje nad ustawą zmieniającą internet (PAP/EPA, Fot: Wiktor Dąbkowski)
d28jnnf

25 maja Rada Europejska, z poparciem Polski, przyjęła tekst dyrektywy o prawie autorskim w jednolitym rynku cyfrowym. Już wtedy pojawiły się w niej sporne artykuły 11 i 13, które wywołały protesty w Polsce i w Europie. Dziś (5 lipca) nad dyrektywą zagłosuje Parlament Europejski. Prawo i Sprawiedliwość, którego rząd przyjął dyrektywę w Radzie Europejskiej, teraz występuje przeciwko niej.

Czytaj też: Polska Wikipedia nie działa. Dołączyła do protestu przeciwko "ACTA 2"

PiS jednak przeciwny "Acta 2"

"Delegacja Prawa i Sprawiedliwości w PE zdecydowanie sprzeciwia się wszelkim formom bezprawnego wykorzystania treści objętych prawami autorskimi na jednolitym rynku cyfrowym i podkreśla potrzebę zapewnienia wszystkim twórcom prawa do otrzymywania adekwatnego wynagrodzenia za ich pracę. Jednocześnie uważamy, że mechanizm egzekwowania tych praw w warunkach jednolitego rynku cyfrowego nie może oznaczać ograniczenia swobody wypowiedzi, cenzurowania treści oraz blokowania dostępu do informacji pochodzących z niezależnych źródeł, a takie zagrożenia niesie za sobą raport Alexa Vossa." - pisze Ryszard Legutko w imieniu delegacji posłów PiS w Parlamencie Europejskim.

Czytej też: Wykop kontra Tadeusz Zwiefka. Byliśmy na debacie o "ACTA 2"

d28jnnf

Artykuły 11 i 13, to według przeciwników zagrożenie podobne do Acta z 2012 roku

Dyrektywa o ochronie praw autorskich, ma w założeniu przystosować przestarzałe przepisy do realiów XXI wieku i internetu. Pojawiły się w niej m.in. zapisy o tym, że strony internetowe powinny płacić autorom artykułów do których linkują oraz, że właściciele portali powinni sprawdzać czy wszystkie wrzucane przez użytkowników materiały (filmy, zdjęcia, muzyka, komentarze) nie naruszają praw autorskich. Zapisy te znalazły się właśnie we wspominanych artykułach 11 i 13, które przez przeciwników zostały nazwane odpowiednio "podatkiem od linków" oraz "filtrami treści".

Zobacz też: Protest Wykopu przeciwko "ACTA 2" przed siedzibą Komisji Europejskiej. Jesteśmy na miejscu

Protestuje "ojciec internetu" i Wikipedia

Zapisy wywołały gorącą dyskusję i sprzeciw m.in. "ojca internetu" Tima Berners-Lee, 169 naukowców i badaczy, 145 organizacji zajmujących się prawami człowieka i wolnością słowa. Do protestu, wyłączając stronę na 24 godziny, włączyła się też polska Wikipedia.

Artykuły 11 i 13 znalazły się już w tekście dyrektywy przyjętej przez Radę Europejską 25 maja. Wtedy Polska, reprezentowana przez rząd PiS, głosowała za dyrektywą. Teraz Prawo i Sprawiedliwość zmieniło zdanie twierdząc, że różnice pomiędzy tekstem przyjętym 25 maja przez Radę Europejską, a tekstem komisji prawnej Parlamentu Europejskiego są zbyt duże. Komisja wprowadziła m.in. ograniczenie w możliwości wyszukiwania obrazów oraz nałożyła na właścicieli platform odpowiedzialność prawną za materiały wrzucane przez użytkowników.

d28jnnf

Podziel się opinią

Share

d28jnnf

d28jnnf
Więcej tematów