"Absolutnie wyjątkowe" odkrycie. Zna go każdy chrześcijanin
08.09.2024 21:07, aktual.: 09.09.2024 10:26
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Otton z Bambergu to postać, która zapisała się na kartach historii Kościoła katolickiego jako "Apostoł Pomorza" i "ojciec klasztorów". Postać, która towarzyszyła rozwojowi chrześcijaństwa w Polsce, została zidentyfikowana na obrazie kamiennym znalezionym w Niemczech. To "absolutnie wyjątkowe" odkrycie – uważają archeologowie.
Historia pokazuje, że wiele cennych dla nauki i historii znalezisk jest dziełem przypadku. Nie inaczej było w północnej części Niemiec, a dokładniej w Meklemburgii-Pomorzu Przednim – czyli kraju związkowym sąsiadującym z Polską. To właśnie tam, jak czytamy na portalu Live Science, znaleziono rzadki głaz z XII wieku. Najprawdopodobniej przedstawia on chrześcijańskiego biskupa, który odwiedził ten obszar ok. 800 lat temu.
Sensacja przy polskiej granicy
Znalezisko z Niemiec jest "sensacją" – czytamy. Wynika to z faktu, iż w tym regionie zidentyfikowano do tej pory tylko 20 tego typu obrazów kamiennych – mówił w rozmowie z Live Science Detlef Jantzen, archeolog zajmujący się odkryciem. Tego typu obiekty znajdowano wcześniej wzdłuż wybrzeża Bałtyku na terytorium dzisiejszych Niemiec i Polski. Zwykle różniły się między sobą stylem wykonania, jednak najczęściej przedstawiały ludzi z ich charakterystycznymi cechami.
Na znalezionym niedawno kamieniu przedstawiono najprawdopodobniej postać bardzo ważną dla Kościoła katolickiego – Ottona z Bambergu, który żył w latach 1060-1139 i jako biskup starał się rozwijać chrześcijaństwo w regionie – w tym również w Polsce. – To absolutnie wyjątkowe znalezisko, które przenosi nas do czasów, gdy religia chrześcijańska po raz pierwszy dotarła na Pomorze, przywieziona przez Ottona – mówił Jantzen.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Archeolog wyjaśnia, że kamień znaleziono przy domu we wsi Klotzow, ok. 25 km od granicy z Polską. Właściciel nieruchomości natrafił na podejrzany głaz, kiedy zaczął kopać w ziemi, aby dotrzeć do fundamentów. Jak się okazało, obiekt mierzył ok. 1 m długości, a mężczyzna po chwili uświadomił sobie, że znalazł "coś wyjątkowego". Kamień z rysunkiem przekazano do państwowego urzędu archeologicznego, gdzie został dokładnie zbadany.
Na kamieniu wyrzeźbiono postać ważną dla Kościoła katolickiego
Uczeni przyjrzeli się dekoracji i symbolom na rzeźbie oraz ustalili, że dzieło pochodzi z XII wieku. Obraz kamienny przedstawia "osobę ubraną w pewien rodzaj czapki, szal, krótką szatę i być może buty". Największą uwagę zwraca "coś, co wygląda jak sztandar" w prawej ręce wyrzeźbionej osoby oraz wspomniany szal (paliusz). Widać na nim rzeźbiony krzyż. – To jedyny znany kamień z obrazem krzyża – mówił Jantzen. Właśnie te szczegóły zdradzają, jaką najprawdopodobniej postać wyrzeźbiono na kamieniu.
Kilka szczegółów, w tym krzyż, sugerują, że wyrzeźbiona osoba to Otton. Źródła pisane potwierdzają, że w 1111 r. Otton otrzymał paliusz od panującego wówczas papieża Paschalisa II, a gdy Otton podróżował po Pomorzu w 1124 i 1128 r. – był pierwszym i jedynym możliwym właścicielem paliusza w tym czasie w rejonie.
Naukowcy głowią się jednak, jaki cel przyświecał osobom, które rzeźbiły tego typu kamienie. Jantzen zauważa, że najprawdopodobniej powstawały one jako forma upamiętnienia danej osoby. Mieszkańcy tego regionu musieli więc kilkaset lat temu spotkać Ottona, a następnie stworzyli z tej okazji obraz kamienny.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski