A jednak. Strumieniowanie muzyki to najbardziej dochodowy model jej dystrybucji
To była tylko kwestia czasu, dla wielu jednak jest to nadal wielkim zaskoczeniem. Z raportu RIAA (zrzeszenie amerykańskich wydawców muzyki), który dotyczy sprzedaży muzyki w 2015 roku wynika, że strumieniowanie przyniosło wydawcom najwięcej zysków.
Strumieniowanie 34,3 proc., zakup muzyki online - 3. proc., sprzedaż fizycznych nośników - 28,8 proc. - tak w USA w 2015 rozłożyły się przychody ze sprzedaży muzyki. Pamiętacie ten płacz, zgrzytanie zębów i prognozy, że serwisy oferujące nielimitowane strumieniowanie albumów w zamian za stały, miesięczny abonament puszczą wytwórnie z torbami? Mowa o usługach popularnych m.in. w Polsce - Spotify, Apple Music, Tidal... Wytwórnie w 2015 roku zanotowały wzrost przychodów. Co prawda o zaledwie 0,9 proc., ale to nadal wzrost.
Jeśli chodzi o twarde dane, to równie ciekawe jest to, że w porównaniu z 2014 rokiem, zyski ze strumieniowania muzyki wzrosły o 52,3 proc. Ma to oczywiście wiele wspólnego z pojawieniem się nowych usług, takich jak Apple Music czy Tidala, ale najważniejsza jest oczywiście tendencja wzrostowa (Spotify chwaliło się zaledwie _ chwilę temu _, że z płatnego abonamentu korzysta już 30 milionów użytkowników seriwsu).
Należy oczekiwać, że przy takich danych część artystów, którzy bojkotowali tego typu serwisy, zweryfikuje swoje zdanie. Do tej pory ich koronnym argumentem było to, że nic na tym nie zarabiają albo dochody ze strumieniowania są śmiesznie niskie. Jak się okazuje, to jednak nie sprzedaż płyt i pojedynczych utworów w formie cyfrowej generuje największe przychody. Forma dystrybucji muzyki się zmieniła, teraz czas na zmianę u niechętnych strumieniowaniu artystów.
słk
Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Przedsprzedaż Galaxy S7 bije na głowę poprzedników