9 mln zarażonych komputerów! Wirus Conficker coraz groźniejszy

9 mln zarażonych komputerów! Wirus Conficker coraz groźniejszy

9 mln zarażonych komputerów! Wirus Conficker coraz groźniejszy
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
19.01.2009 18:11

Komputerowy wirus Conficker zainfekował już 9 milionów komputerów - informuje w poniedziałek firma "F-Secure", zajmująca się m.in. produkcją zabezpieczeń antywirusowych.

Confiker (znany także jako Downandup i Kido), został wykryty w październiku 200. roku, a teraz szerzy się z zastraszająca prędkością. Wirus wykorzystuje "dziurę" w systemie operacyjnym Windows. Wprawdzie Microsoft już dawno opracował "łatkę", ale nie wszyscy użytkownicy komputerów zainstalowali to zabezpieczenie.

Agencja Associated Press pisze w poniedziałek, że choć tempo, w jakim Conficker infekuje kolejne komputery jest zadziwiające, to wydaje się, na szczęście, iż jest on "niewypałem", czyli nie działa tak, jak to sobie wyobrażali jego twórcy.

Obraz
© (fot. JupiterImages/EAST NEWS)

Główny doradca ds. bezpieczeństwa w fińskiej firmie F-Sercure Patrik Runald powiedział, że kod wirusa zdaje się sugerować, iż chodzi o rozsyłanie fałszywych ostrzeżeń przed komputerowymi wirusami i proponowanie kupna programów antywirusowych.

Zamiast tego Conficker, przynajmniej na razie, zaraża kolejne komputery (przenosząc się także przez pamięci USB oraz zarażając całe sieci, do których dostaje się, łamiąc hasła administratorów, jeśli nie są one zbyt skomplikowane). Niestety nie można wykluczyć, że jego twórcy dopiero zaczną wykorzystywać do swoich celów ogromną rzeszę komputerów, nad którymi mogą przejąć kontrolę.

Pochodzenie Confickera pozostaje zagadką; eksperci firmy F-Secure nie wykluczają, że wirus powstał na Ukrainie, ponieważ ma zaprogramowane unikanie tamtejszych komputerów, być może po to, żeby nie zwracać uwagi ukraińskich władz.

Według firmy Microsoft najwięcej zarażonych komputerów jest w Chinach, Brazylii, Rosji i w Indiach.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)