8 najlepiej sprzedających się telefonów w historii
28.01.2013 | aktual.: 29.12.2016 08:20
Miałeś któryś z nich?
Od momentu pojawienia się w 2008 roku pierwszego iPhone'a, telefony Apple co roku zajmują pierwsze miejsce pod względem liczby sprzedanych egzemplarzy na świecie. W zeszłym roku iPhone 5 sprzedał się w liczbie 55 mln sztuk. Gdy jednak spojrzymy na listę najlepiej sprzedających się telefonów wszech czasów, zobaczymy urządzenia właściwie tylko jednego producenta - Nokii.
W 2012 roku Nokia po raz pierwszy w historii została wyprzedzona w statystyce liczby sprzedanych telefonów. Fińskiego producenta wyprzedził Samsung, a trzeci był Apple. Rosnąca popularność smartfonów może jednak spowodować, że taki układ sił będzie się nadal zmieniał, a Nokia z każdym rokiem będzie spychana w dół listy. Swoją pozycję Finowie zawdzięczają wciąż stosunkowo wysokiej liczbie sprzedawanych klasycznych telefonów, które nadal są bardzo popularne w uboższych krajach. Na kolejnych stronach zobaczycie jakie telefony sprzedawały się najlepiej w historii, a jednocześnie z pewnością przypomnicie sobie kilka waszych starych komórek.
GB/SW/SW
Nokia 1600
Rok wejścia na rynek: 2006
Sprzedanych sztuk: 130 mln
Nokia 1600 to tani model fińskiego producenta, stworzony głównie z myślą o użytkownikach usług prepaid. Telefon został zaprojektowany przede wszystkim na rynki krajów rozwijających się. Komórka była wyposażona w kolorowy ekran i dzwonki polifoniczne, a akumulator pozwalał jej funkcjonować nawet 7 dni bez ładowania.
Motorola RAZR V3
Rok wejścia na rynek: 2004
Sprzedanych sztuk: 130 mln
Ten telefon zyskał popularność przede wszystkim dzięki swojemu oryginalnemu wyglądowi. Gdy debiutował w drugiej połowie 2004 roku, był najcieńszym telefonem z klapką na rynku. Do tego posiadał podświetlaną klawiaturę i port mini USB. Czego więcej potrzeba by stworzyć hit?
Nokia 2600
Rok wejścia na rynek: 2004
Sprzedanych sztuk: 135 mln
Kolejny prosty model Nokii, który znalazł miliony wielbicieli. Posiadał kolorowy wyświetlacz i dzwonki polifoniczne.
Nokia 3310
Rok wejścia na rynek: 2000
Sprzedanych sztuk: 136 mln
Ten telefon stał się wręcz obiektem kultu. Uchodząca za niezniszczalną Nokia do dzisiaj jest w wielu domach, a co więksi zapaleńcy korzystają z tego telefonu na co dzień. Wielkim hitem były wymienne obudowy dla tego modelu i możliwość tworzenia własnych dzwonków.
Nokia 5230
Rok wejścia na rynek: 2010
Sprzedanych sztuk: 150 mln
Zanim jeszcze rynek smartfonów został zdominowany przez azjatyckich producentów do spółki z Apple, Nokia wypuściła oparty na Symbianie 5 telefon Nokia 5230. Najwyraźniej wierni klienci dali szansę Finom - aż 150 mln sztuk tego modelu znalazło nabywców. Niestety jak już dziś wiemy, Nokia przegrała wyścig z konkurencją opartą na iOS i Androidzie, a sam Symbian został zastąpiony systemem Windows Phone od Microsoftu.
Nokia 1200
Rok wejścia na rynek: 2007
Sprzedanych sztuk: 150 mln
Nokia 1200 należy do budżetowej linii telefonów fińskiego producenta. Pomimo niewielkiej ceny, model ten oferował dzwonki polifoniczne, MP3 i słownik T9. Niestety ekran jest monochromatyczny, co jednak nie przeszkodziło ponad 150 mln klientów w zakupie tego modelu.
Nokia 3210
Rok wejścia na rynek: 1999
Sprzedanych sztuk: 160 mln
Kolejny kultowy model, który rewelacyjnie się sprzedał. Nokia 3210 zyskała sobie ogromną popularność dzięki wbudowanej antenie, intuicyjnemu menu, graficznemu wyświetlaczowi, a także możliwościami wysyłania obrazkowych wiadomości SMS. Telefon popularny jest do dziś, gdyż można go nabyć za stosunkowo niską cenę. Co ciekawe, wersja europejska, w odróżnieniu od azjatyckiej nie posiada alarmu wibracyjnego.
Nokia 1110
Rok wejścia na rynek: 2005
Sprzedanych sztuk: 250 mln
Liczba sprzedanych egzemplarzy tego modelu jest wręcz astronomiczna. Ten telefon jest niemal dwukrotnie popularniejszy od zajmującej drugie miejsce Nokii 3210. W 2005 roku Nokia wprowadziła tani model, przeznaczony dla użytkowników nie mających wcześniej styczności z telefonem komórkowym. Aparat był łatwy w obsłudze, lekki a do tego został wyposażony w baterię zapewniającą nawet pięć godzin rozmów.
GB/SW/GB