64% przedsiębiorców nie wie czy ma legalne oprogramowanie
Polski oddział firmy Microsoft został partnerem seminarium „Zrób to SAMo!” skierowanego do przedstawicieli administracji publicznej. Wydarzenie, które jest częścią programu pod tą samą nazwą, ma na celu zachęcanie jednostek administracji publicznej do przeprowadzenia audytu posiadanego oprogramowania pod kątem jego legalności oraz wdrożenia procedur zarządzania nim - Software Asset Management, w skrócie SAM. Seminarium odbędzie się 30 września br. w siedzibie Ministerstwa Gospodarki w Warszawie
Organizatorem seminarium jest Business Software Alliance oraz Ministerstwo Gospodarki, które w ubiegłym roku poddało się audytowi posiadanego oprogramowania pod kątem jego legalności, bezpieczeństwa oraz efektywności. Audyt zaowocował wdrożeniem odpowiednich procedur optymalizujących wykorzystanie oprogramowania.
_ „W obliczu światowego kryzysu ekonomicznego tego rodzaju praktyka, jako sprzyjająca generowaniu oszczędności – wskutek audytu Ministerstwo Gospodarki uzyskało oszczędności na poziomie 40% planowanego rocznego budżetu IT - i będąca wyrazem poszanowania prawa jest szczególnie przydatna, leży w interesie administracji publicznej oraz polskiej gospodarki” _ - czytamy w liście skierowanym do organów administracji publicznej przez Waldemara Pawlaka, wicepremiera i ministra gospodarki, oraz Roberta Holleymana, szefa Business Software Alliance.
_ „Od administracji publicznej poza efektywną obsługą obywateli oczekuje się także pełnej przejrzystości w działaniu i przestrzegania prawa. Często przez ludzki błąd administratorzy infrastruktury informatycznej nie zdają sobie sprawy z tego, że w zarządzanych przez nich zasobach znajduje się nielegalne oprogramowanie. Cieszymy się, że możemy wspierać takie inicjatywy jak program „ZróbtoSAMo!”. Legalność jest niezwykle ważną kwestią dla Microsoft” _ - mówi Jacek Murawski, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft.
Audyt zrealizowany w ramach programu „Zrób to SAMo!”. daje gwarancję bezpieczeństwa prawnego i informatycznego danej organizacji. Bezpieczeństwo prawne wynika z pewności braku naruszeń w zakresie warunków umów licencyjnych oraz majątkowych praw autorskich do oprogramowania, natomiast bezpieczeństwo informatyczne jest następstwem znacznego ograniczenia zagrożeń spowodowanych działaniem złośliwych dodatków, takich jak trojany czy programy szpiegujące.
Wdrożenie systemu SAM wpływa także na podniesienie efektywności ekonomicznej i technologicznej organizacji. Program optymalizuje inwestycje w IT i nadzoruje wydatki na oprogramowanie. Pozwala także na taką konfigurację oprogramowania, aby do pracowników trafiały aplikacje zgodne z ich zadaniami.
Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Business Software Alliance w 200. roku w 1800 firmach z Polski, Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Węgier, Hiszpanii i Rosji, właściciele małych i średnich firm nie są świadomi ryzyka używania nielegalnego oprogramowania. Co piąty z nich nie dostrzega żadnego zagrożenia w korzystaniu z nielegalnego oprogramowania:
- 87% badanych nie zdaje sobie sprawy, że używanie nielegalnego oprogramowania zwiększa ryzyko ataku wirusów komputerowych;
- mniej niż połowa właścicieli małych i średnich firm jest przekonana, że posiada całkowicie legalne oprogramowanie;
- 97. respondentów nie widzi problemu w kwestii korzystania z oprogramowania bez aktualizacji.
Szefowie aż 64. polskich firm, które wzięły udział w ankiecie, nie mają całkowitej pewności czy używane w ich firmie oprogramowanie jest legalne. 17% firm nie dostrzega zagrożeń, które są związane z używaniem nielegalnego oprogramowania. Wśród przedsiębiorstw zatrudniających od 100 do 250 pracowników odsetek ten wynosi 21%. Jedynie 2% respondentów dostrzega ryzyko wynikające z braku możliwości aktualizacji oprogramowania.
Seminarium „Zrób to SAMo!”. odbędzie się 30 września br. w Sali Kopułowej Ministerstwa Gospodarki przy Placu Trzech Krzyży 3/5 w Warszawie.
Więcej informacji o seminarium i programie można uzyskać pod adresem www.zrobtoSAMo.pl/administracja
Business Software Alliance to branżowa organizacja non-profit reprezentująca producentów oprogramowania i sprzętu komputerowego, powołana w celu podejmowania działań na rzecz bezpiecznego i zgodnego z prawem środowiska cyfrowego.