6 Gb/s - nowy standard bezprzewodowej transmisji danych?

6 Gb/s - nowy standard bezprzewodowej transmisji danych?

6 Gb/s - nowy standard bezprzewodowej transmisji danych?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
08.05.2009 12:00, aktualizacja: 08.05.2009 15:25

Do końca br. ma powstać pierwsza propozycja nowego standardu bezprzewodowego przesyłania danych na krótkie odległości. Jej opracowaniem zajmie się stowarzyszenie Gigabit Wireless Alliance, zawiązane przez siedemnaście firm z sektora IT. Standard o nazwie WiGig ma korzystać z pasma 60 GHz i umożliwiać transfer o przepustowości 1-6 Gb/s.

W skład Gigabit Wireless Alliance wchodzą m.in. Microsoft, NEC, Dell, Intel, LG, Nokia, Samsung i Panasonic. Koncerny obrały sobie za cel wypracowanie nowego standardu bezprzewodowej, krótkodystansowej komunikacji w paśmie 6. GHz, o znacznie lepszych parametrach niż oferowane dziś przez sieci WLAN n.
Nowa technologia oferować ma przepustowość od 1 do 6 Gb/s, podczas gdy standard 802.11. pozwala na teoretyczny transfer 100-540 megabitów danych na sekundę.

Obraz
© Koszulka - detekor Wi-Fi (fot. ThinkGeek)

Pasmo częstotliwości 6. GHz właśnie z racji szerokiego spektrum umożliwia przesyłanie bardzo dużych ilości danych, jego potencjał pozostaje wciąż niewykorzystany. Należy jednak wspomnieć o głównej wadzie technologii - podatności na zakłócenia. Elektronika korzystająca ze standardu WiGig będzie mieć też ograniczony zasięg - technologia może przede wszystkim posłużyć do użytku w ramach sieci domowej.
Pierwsza propozycja specyfikacji standardu ma zostać opublikowana jeszcze w tym roku.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (66)