5 lat więzienia za zakładanie fikcyjnych kont na Naszej-Klasie

5 lat więzienia za zakładanie fikcyjnych kont na Naszej-Klasie
Źródło zdjęć: © nasza-klasa

19.02.2010 11:41, aktual.: 19.02.2010 12:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nawet do pięciu lat więzienia grozi dwóm młodym mieszkańcom Działoszyna
(Łódzkie), którzy za pomocą programu komputerowego wielokrotnie zakładali fikcyjne konta na
popularnym portalu społecznościowym.

Zamieszczali na nich erotyczne zdjęcia kobiet i w ten sposób naprowadzali na swoje aukcje internetowe. Tam oferowali do sprzedaży wiele swoich towarów.

Podejrzani to 19-latek i jego o rok starszy kolega. Obaj są uczniami szkół o profilach informatycznych. Przedstawiono im zarzuty zakłócania sieci teleinformatycznej. Obaj przyznali się do tego. Grozi im od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności - poinformowała PAP w piątek podinsp. Joanna Kącka z łódzkiej policji.

Obraz

Z policjantami skontaktowali się przedstawiciele portalu społecznościowego "Nasza-Klasa", którzy zgłosili podejrzenia o nielegalnej działalności wytypowanych użytkowników portalu.

"Nieuczciwy proceder polegał na tym, że przy pomocy specjalnego programu komputerowego automatycznie zakładali oni konta na tym portalu. Zamieszczając na nich erotyczne zdjęcia kobiet powodowali dużą liczbę odwiedzin założonych przez siebie profili. Konta te z kolei prowadziły do aukcji internetowych promujących tysiące sprzedawanych przez nich produktów" - wyjaśniła Kącka.

Taki sposób reklamy jest sprzeczny z regulaminem portalu, na którym za podobne konta obowiązują opłaty. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, dwaj sprawcy w ciągu trzech miesięcy założyli co najmniej 9. takich kont. Ze swojej działalności uzyskali kilka tysięcy złotych, natomiast portal oszacował swoje straty na nawet milion złotych.

Podczas przeszukania mieszkań podejrzanych zabezpieczono twarde dyski komputerów oraz ok. 140 płyt zawierających nielegalne oprogramowanie. Zostaną one poddane analizie w laboratorium kryminalistycznym w Łodzi.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (225)