4 asteroidy miną dzisiaj Ziemię. Jedna z prędkością prawie 70 tys. km/h

4 asteroidy miną dzisiaj Ziemię. Jedna z prędkością prawie 70 tys. km/h
Źródło zdjęć: © Pixabay.com

12.11.2019 14:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

NASA ostrzega, że aż 4 asteroidy znajdą się blisko Ziemi dzisiaj, 12 listopada. Najszybsza z nich przeleci tuż obok naszej planety z prędkością 69 tys. km/h, ale na szczęście żadna z nich nie stanowi zagrożenia.

NASA ostrzega, że wszystkie cztery asteroidy należą do grupy NEO, czyli obiektów znajdujących mijających Ziemię w odległości poniżej 1,3 jednostki astronomicznej. Tego typu obiekty NASA obserwuje z wyjątkową starannością, ponieważ mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla naszej planety.

Na szczęście w tym wypadku będzie inaczej i żaden z czterech obiektów, który zbliży się do Ziemi nie będzie dla nas niebezpieczny. Jako pierwsza na niebie pojawi się asteroida 2019 VW1, którą NASA zaobserwowała po raz pierwsze 8 października tego roku. To niewielki obiekt, który ma nie więcej niż 44 m średnicy i minie Ziemię z prędkością ok. 30tys. km/h.

Następny obiekt zbliży się do naszej planety z prędkością prawie 70 tys. km/h i będzie to asteroida 2019 VK3. Po raz pierwszy zauważono ją w tym miesiącu - 2 listopada i naukowcy ustalili, że jest to asteroida z grupy Apollo. Podobnie jak poprzednia ma nie więcej niż 43 m średnicy.

Ostatnie dwie asteroidy, które będzie można zobaczyć dziś na niebie będą jeszcze mniejsze. 2019 UB14 i 2019 VN2 mają ok 11 - 38 m średnicy. 2019 VN2 jest znacznie wolniejsza, ponieważ porusza się z prędkością ok. 13,5 tys. km/h, ale prędkość 2019 UB14 dochodzi do ponad 55 tys. km/h. Podobnie jak poprzedniczki, miną naszą planetę nie stwarzając zagrożenia.

NASA ostrzega jednak, że uderzenie asteroidy to tylko kwestia czasu. Na liście potencjalnie najniebezpieczniejszych obiektów znalazło się kilka ogromnych kosmicznych skał. Wraz z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) pracuje nad planem obrony planetarnej, który ma zapobiec końcu świata.

nasaasteroidawiadomości