4 asteroidy miną dzisiaj Ziemię. Jedna z prędkością prawie 70 tys. km/h

4 asteroidy miną dzisiaj Ziemię. Jedna z prędkością prawie 70 tys. km/h12.11.2019 14:34
4 asteroidy miną dzisiaj Ziemię. Jedna z prędkością prawie 70 tys. km/h
Źródło zdjęć: © Pixabay.com

NASA ostrzega, że aż 4 asteroidy znajdą się blisko Ziemi dzisiaj, 12 listopada. Najszybsza z nich przeleci tuż obok naszej planety z prędkością 69 tys. km/h, ale na szczęście żadna z nich nie stanowi zagrożenia.

NASA ostrzega, że wszystkie cztery asteroidy należą do grupy NEO, czyli obiektów znajdujących mijających Ziemię w odległości poniżej 1,3 jednostki astronomicznej. Tego typu obiekty NASA obserwuje z wyjątkową starannością, ponieważ mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla naszej planety.

Na szczęście w tym wypadku będzie inaczej i żaden z czterech obiektów, który zbliży się do Ziemi nie będzie dla nas niebezpieczny. Jako pierwsza na niebie pojawi się asteroida 2019 VW1, którą NASA zaobserwowała po raz pierwsze 8 października tego roku. To niewielki obiekt, który ma nie więcej niż 44 m średnicy i minie Ziemię z prędkością ok. 30tys. km/h.

Następny obiekt zbliży się do naszej planety z prędkością prawie 70 tys. km/h i będzie to asteroida 2019 VK3. Po raz pierwszy zauważono ją w tym miesiącu - 2 listopada i naukowcy ustalili, że jest to asteroida z grupy Apollo. Podobnie jak poprzednia ma nie więcej niż 43 m średnicy.

Ostatnie dwie asteroidy, które będzie można zobaczyć dziś na niebie będą jeszcze mniejsze. 2019 UB14 i 2019 VN2 mają ok 11 - 38 m średnicy. 2019 VN2 jest znacznie wolniejsza, ponieważ porusza się z prędkością ok. 13,5 tys. km/h, ale prędkość 2019 UB14 dochodzi do ponad 55 tys. km/h. Podobnie jak poprzedniczki, miną naszą planetę nie stwarzając zagrożenia.

Zobacz też: Niezwykłe odkrycie na Bennu

NASA ostrzega jednak, że uderzenie asteroidy to tylko kwestia czasu. Na liście potencjalnie najniebezpieczniejszych obiektów znalazło się kilka ogromnych kosmicznych skał. Wraz z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) pracuje nad planem obrony planetarnej, który ma zapobiec końcu świata.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)