NASA ostrzega: Ta asteroida ma duże szanse uderzyć w Ziemię już wkrótce

NASA ostrzega: Ta asteroida ma duże szanse uderzyć w Ziemię już wkrótce
Źródło zdjęć: © iStock.com | RomoloTavani

07.11.2019 12:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Systemy monitorowania asteroid NASA i ESA wykrył potencjalnie niebezpieczną kosmiczną skałę, która ma szansę niedługo zderzyć się z Ziemią. Może uderzyć z mocą większą niż 30 bomb atomowych.

Agencje kosmiczne zidentyfikowały zbliżającą się asteroidę jako JL3 2008. Zarówno NASA jak i ESA umieściły asteroidę na liście potencjalnie niebezpiecznych obiektów, których orbita znajduje się na kolizyjnej z ziemską.

NASA podała, że asteroida JL3 2008 znajduje się w grupie Apollo, czyli obiektów, których orbita przecina orbitę Ziemi, Wenus czy Merkurego. Zdaniem naukowców kolizja z JL3 2008 wynosi 1:12 000, co w perspektywie kosmicznej stanowi duże ryzyko.

Amerykańska Agencja Kosmiczna szacuje, że asteroida uderzy w Ziemię między 2027 a 2119 rokiem. Największe prawdopodobieństwo NASA szacuje na 1 maja 2027 roku.

Asteroida ma szansę uderzyć w Ziemię z prędkością prawie 50 tys. km/h. Niewielkie rozmiary skały (ok. 30 m średnicy) sprawiają, że najprawdopodobniej asteroida spali się w atmosferze. Jednak naukowcy ostrzegają, że JL3 2008 jest większa niż meteoryt, który wybuchł nad Czelabińskiem kilka lat temu.

Mimo, że meteoryt czelabiński miał ok. 18 m średnicy, to i energia wybuchu odpowiadała sile 30 bomb atomowych. Większość energii została pochłonięta przez atmosferę, ale eksplozja była wystarczająco potężna, by zniszczyć ok. 7 tys. budynków.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)