36 miesięcy Ministerstwa Cyfryzacji. Idą na wojnę z fake newsami

Minister cyfryzacji Marek Zagórski podsumował 3 lata działalności resortu. Liczba ukończonych projektów jest imponująca, ale jak przyznał sam minister, nie wszystkie udało się ukończyć w terminie.

36 miesięcy Ministerstwa Cyfryzacji. Idą na wojnę z fake newsami
Źródło zdjęć: © WP.PL
Bolesław Breczko

07.12.2018 | aktual.: 07.12.2018 15:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

- Ostatnie trzy lata to dynamiczny rozwój usług e-administracji publicznej. Polacy przekonali się, że cyfryzacji ułatwia życie, a sprawy urzędowe można załatwiać z domu, bez wizyt w urzędach – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski podczas piątkowej konferencji. Działamy dalej.

Zgłoszenie online narodzin dziecka, możliwość sprawdzenia przez Internet historii auta - nie tylko tego zarejestrowanego w Polsce, ale i za granicą, możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych bez konieczności wizyty w komisariacie, e-meldunek – to tylko niektóre e-usługi, które uruchomiliśmy w ostatnim czasie. – Wszystkie są coraz bardziej popularne. Pracujemy nad kolejnymi – zapowiedział minister Marek Zagórski.

E-usługi dla każdego

O popularności e-usług najlepiej świadczą liczby. Oto tylko kilka z nich.

Ostatni rok to dynamiczny wzrost liczby Profili Zaufanych. Polacy mają ich już dwa i pół miliona. To ponad osiem razy więcej niż trzy lata temu. Tylko w tym roku około 2,5 miliona wniosków w programach 500+ i 300+ złożono przez Internet. Do urzędów tą samą drogą trafiło 155 tysięcy wniosków o wydanie dowodu osobistego. Od 1 czerwca tego roku - czyli od dnia uruchomienia e-usługi - do dziś rodzice zgłosili online narodziny ponad 20 tysięcy maluchów. Ponad 30 tysięcy osób bez wychodzenia z domu zameldowało się w nowym miejscu zamieszkania. Polacy złożyli też prawie 29 tysięcy wniosków o odpis aktów stanu cywilnego.

Jednymi z najbardziej popularnych e-usług są możliwość sprawdzenia historii pojazdu oraz liczby punktów karnych. Polacy skorzystali z nich niemal 60 milionów razy!
Od 1 października 2018 r., dzięki zmianom w prawie, które wprowadziło Ministerstwo Cyfryzacji, kierowcy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC.

Nie tylko e-usługi

- Ostatni rok to także inwestycje w infrastrukturę, taką jak światłowody, sieci szerokopasmowe, nowoczesna telefonia bezprzewodowa. To również budowanie kompetencji cyfrowych i nowoczesna edukacja – przypomniał minister cyfryzacji Marek Zagórski.

W październiku br. w 16 miastach średniej wielkości otworzyliśmy Kluby Młodego Programisty. Kluby działają w Nysie, Stargardzie, Siedlcach, Ełku, Lubinie, Inowrocławiu, Zamościu, Żarach, Piotrkowie Trybunalskim, Nowym Sączu, Przemyślu, Suwałkach, Kwidzynie, Żorach, Ostrowcu Świętokrzyskim i Gnieźnie. Tylko w pierwszym miesiącu frekwencja na organizowanych tam bezpłatnych zajęciach programowania przekroczyła 10 tysięcy osób. Kluby będą funkcjonowały przez dwa lata – do października 2020 r. W specjalnie zaaranżowanych salach, wyposażonych w pomoce dydaktyczne, takie jak: tablety, zestawy robotów edukacyjnych, czy maty edukacyjne do nauki programowania, przez cały ten czas będą odbywały się bezpłatne zajęcia, prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów. W sumie, przez dwa lata zorganizujemy tam 3200 bezpłatnych warsztatów dla ponad 40 tysięcy osób.

Rekordowa okazała się również tegoroczna edycja Europejskiego Tygodnia Kodowania, czyli #CodeWeek2018. Polacy zorganizowali 5 284 wydarzeń związanych z programowaniem. To oznacza, że zajęcia rozpoczynały się średnio co 4 minuty.

Polska w czołówce

Starania Ministerstwa Cyfryzacji zostały dostrzeżone na świecie. Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE), czyli program Ministerstwa Cyfryzacji dający szkołom dostęp do szybkiego, bezpiecznego i bezpłatnego Internetu, została nagrodzona prestiżową nagrodą WSIS Prize ITU – agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych. OSE otrzymała także nagrodę „New@Poland” Konfederacji Pracodawców Lewiatan. Polski projekt budowy sieci szerokopasmowej zajął pierwsze miejsce w organizowanym przez Komisję Europejską konkursie European Broadband Awards (EBA). To największa w historii tego typu inwestycja finansowana z funduszy unijnych. Jej celem jest likwidacja „białych plam”. Chodzi o szkoły i gospodarstwa domowe w miejscowościach i regionach, które były dotychczas wykluczone z dostępu do nowoczesnego, szybkiego Internetu. Nasz projekt wygrał z inicjatywami z m.in. Niemiec, Danii i Hiszpanii.

Co dalej?

Cyfryzując Polskę myślimy o wszystkich, m.in. także o uczniach i studentach. Projekt mLegitymacji szkolnej wszedł w fazę realizacji. Pierwsze szkoły rozdają już swoim uczniom mobilne wersje dokumentów, w telefonach komórkowych. W ciągu kilku dni chęć przystąpienia do projektu zgłosiło niemal 100 kolejnych placówek. Trwa pilotaż mLegitymacji studenckiej.

- Nie zwalniamy. Pracujemy nad kolejnymi elektronicznymi dokumentami – m.in. mPojazdem, mPrawemJazdy i mBiletem – zapowiedział szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Komentarze (2)