Trwa ładowanie...

31 października. NASA opublikowała na Halloween zdjęcia upiornie wyglądającej mgławicy

NASA opublikowała zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Spitzer, na którym widać chmurę gazu i pyłu układające się w upiornie wyglądający kształt. Naukowcy nazwali strukturę "Mgławicą Jack-o'-lantern" na cześć dyniowych latarni rzeźbionych na Halloween.

Share
31 października. NASA opublikowała na Halloween zdjęcia upiornie wyglądającej mgławicy
Źródło: NASA
d1kvavz

Kosmiczny Teleskop Spitzer, który wykrywa światło podczerwone, sfotografował gwiazdę świecącą jak świeca pośrodku wydrążonej dyni. Autorzy badania nazwali strukturę "Mgławicą Jack-o'-lantern".

Masywna gwiazda - znana jako gwiazda typu O i około 15 do 20 razy cięższa od Słońca - prawdopodobnie odpowiada za rzeźbienie tej kosmicznej dyni. Ostatnie badania tego regionu sugerują, że potężny odpływ promieniowania i cząstek z gwiazdy prawdopodobnie przetoczył otaczający pył i gaz na zewnątrz, tworząc głębokie rowy w mgławicy.

d1kvavz

Niewidoczne dla ludzkiego oka trzy długości fali światła podczerwonego składają się na wielokolorowy obraz mgławicy, który przygotowała NASA, aby lepiej zobrazować rozkład gazu i pyłu w mgławicy.

Zdjęcie zostało wykonane na zewnętrznym regionie Drogi Mlecznej (nasze Słońce znajduje się w połowie do krawędzi galaktyki). Niedawno naukowcom udało się również sfotografować niesamowite zderzenie się dwóch struktur kosmicznych, które przybrały kształt upiornej twarzy.

31 października można także oglądać program przygotowany przez Agencję Kosmiczną, w którym naukowcy opowiedzą o najbardziej przerażających planetach w kosmosie. Transmisja na żywo rozpoczyna się o 20:00.

d1kvavz

Podziel się opinią

Share
d1kvavz
d1kvavz
Więcej tematów