3 Rosjan i Ukrainiec oskarżeni o zestrzelenie samolotu pasażerskiego nad Ukrainą

3 Rosjan i Ukrainiec oskarżeni o zestrzelenie samolotu pasażerskiego nad Ukrainą

3 Rosjan i Ukrainiec oskarżeni o zestrzelenie samolotu pasażerskiego nad Ukrainą
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Alyona Zykina
Bolesław Breczko
19.06.2019 15:38

Holenderska prokuratura oskarżyła 4 osoby o zestrzelenie Boeinga malezyjskich linii lotniczych w 2014 roku nad wschodnią częścią Ukrainy. W katastrofie loty MH17 lecącego z Amsterdamu do Kuala Lumpur zginęło 298 pasażerów i członków załogi.

Po dochodzeniu prowadzonym pod przywództwem Holendrów 4 osoby zostały oskarżone o spowodowanie katastrofy i morderstwo 298 osób - informuje BBC. Oskarżeni to trzej Rosjanie Sergiej Dubiński, Olego Pułatow, Igor Girkin oraz Ukrainiec Leonid Karaczenko. Za oskarżonymi został wydany międzynarodowy nakaz aresztowania.

4 oskarżonych o zestrzelenie MH17

Według holenderskich oskarżyciel głównym winnym jest Rosjanin Leonid Karaczenko, były pułkownik rosyjskich służb wywiadowczych FSB. Miał być najstarszym stopniem oficerem w rejonie w czasie, w którym doszło do zestrzelenia lotu MH17. Miał mieć też bezpośredni kontakt z rosyjskimi władzami. W oficjalnym oświadczeniu Leonid Karaczenko powiedział, że "może jedynie powiedzieć, że bojownicy nie zestrzelili Boeinga." Według BBC Leonid Karaczenko otrzymał posadę ministra obrony w kontrolowanej przez rebeliantów wschodniej części Ukrainy.

Pozostałymi oskarżonymi są: Sergiei Dubiński, który wg BBC był wynajęty przez rosyjski wywiad wojskowy GRU, Oleg Pułatow, były komandos GRU oraz Ukrainiec Leonid Karaczenko, który był przywódcą lokalnej grupy bojowej.

Holenderski oskarżyciel Fred Westerbeke powiedział, że oskarżyciele dysponują dowodami na to, że wyrzutnię przeciwlotniczą, z której strącono MH17 na Ukrainę dostarczyła Rosja. Rozprawa sądowa rozpocznie się 9 marca 2020 roku w Holandii.

Źródło: BBC

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)