25 lat temu w sieci pojawiła się pierwsza strona WWW!
W 2016 roku trudno wyobrazić sobie świat bez internetu. Tymczasem nie jest on aż taki stary, jak nam się wydaje. Pierwsza strona internetowa pojawiła się w sieci raptem 25 lat temu.
Była to tekstowa strona, na której Tim Berners-Lee umieścił opis projektu World Wide Web. Strona ta zadebiutowała 6 sierpnia 1991 roku. Berners-Lee pochwalił się swoją www na kilku grupach _ usenetowych _- pierwsi goście, którzy odwiedzili stronę zrobili to dopiero 23 sierpnia. I tak własnie "zaczął się internet".
Co śmieszne, rozwój sieci tak naprawdę zaczął się w 1993 roku, kiedy NCSA udostępniła pierwszą przeglądarkę internetową Mosaic. Berners-Lee traktował internet jako projekt czysto akademicki - platformę, dzięki której uczeni z całego świata mogliby w prosty sposób nawiązywać współpracę i wspólnie rozpoczynać nowe projekty badań. Nikt wtedy nie myślał, że 25 lat później sieć wykorzystywana będzie do publikowania zdjęć tego, co zjedliśmy na obiad i śmiesznych kotów.
Pierwsza strona internetowa nadal działa i jest dostępna pod tym adresem: http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html
W tym miejscu warto wspomnieć o wyjątkowej rocznicy, jaką w zeszłym roku obchodziła WP. Niedługo po starcie pierwszej strony internetowej na świecie, w 1995 roku, przyszedł czas na pierwszy portal WWW. Nasz wystartował pod adresem wp.cnt.pl (sprawdźcie, nadal działa). 21 lat temu nazwę Wirtualna Polska należało odczytywać całkowicie dosłownie - był to katalog, który zbierał w jednym miejscu cały internetowy świat tworzony w języku polskim. Prawdziwa wirtualna Polska. Od tego czasu... Zobaczyliście u nas pierwszą debatę przedwyborczą transmitowaną online (w 1997 roku!) i pierwszy sondaż opublikowany zaraz po zakończeniu głosowania. W 2000 roku udostępniliśmy serwis WAP, umożliwiający przeglądanie portalu z telefonu komórkowego - pierwszy w Polsce - wiele działań Wirtualnej Polski na rynku internetowym ma charakter prekursorski. Rok później założyliście milion kont pocztowych na WP. Teraz tylu czytelników ma każdy z najpopularniejszych artykułów. Jak wiadomo, od 21 lat wszystko co
ważne dzieje się w Polsce. W Wirtualnej Polsce.
Kolejny polski portal internetowy, po Onecie i Interii, znany przede wszystkim dzięki komunikatorowi _ Tlen.pl _ umożliwiającemu domyślnie komunikację z sieciami Tlen i Gadu-Gadu, pojawił się w roku 1999. debiutując jako dostawca kont pocztowych. Ważnym narzędziem w początkach polskiego internetu były komunikatory. Po okresie dominacji klientów sieci IRC i sukcesie pierwszego komunikatora ICQ, 15 sierpnia 2000 informatyk Łukasz Foltyn uruchomił Gadu-Gadu w wersji 3.0 (wcześniejsze wersje istniały pod nazwą SMS Express).
słk / chip / WP
Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: To już pewne. Denuvo zostało złamane