2008 złym rokiem dla systemów operacyjnych Microsoftu

2008 złym rokiem dla systemów operacyjnych Microsoftu

2008 złym rokiem dla systemów operacyjnych Microsoftu
Źródło zdjęć: © Microsoft
18.02.2009 19:30, aktualizacja: 19.02.2009 09:37

Firma analityczna NPD zaprezentowała raport na temat wartości zeszłorocznej sprzedaży systemów operacyjnych oraz aplikacji. Wynika z niego, że wartość sprzedaży wszystkich aplikacji zanotowała dwucyfrowy spadek, przy czym najwięcej straciły systemy operacyjne.

W zaprezentowanym zestawieniu nie wzięto pod uwagę gier komputerowych oraz aplikacji przeznaczonych dla rynku korporacyjnego. Również w przypadku systemów operacyjnych warto zaznaczyć, że w zdecydowanej większości brany pod uwagę będzie system Windows, który posiada udział w rynku na poziomie 89%. System Apple, Mac OS X, może się pochwalić 10. udziałem, natomiast w przypadku systemów linuksowych jest on w okolicach 1%.
Ubiegły rok charakteryzował się spadkiem wartości sprzedaży wszystkich aplikacji na poziomie 10%. Najwięcej straciły systemy z rodziny Windows, które w 200. znalazły aż o 40% mniej nabywców, niż rok wcześniej. Na tak duży spadek mogło mieć wpływ wycofanie ze sprzedaży w połowie roku najbardziej popularnego systemu operacyjnego Microsoftu - XP.
Warto zauważyć, że spadek wartości sprzedaży systemów Windows aż o 40. oznaczał 13% spadek sprzedaży ilości kopii do poziomu 38 mln sztuk. W tym czasie średnia cena detaliczna systemu wzrosła o 4%.
Jedyną w zestawieniu kategorią oprogramowania, która nie zanotowała spadku wartości sprzedaży w ubiegłym roku, były aplikacje przeznaczone dla sektora biznesowego. Zanotowały one wzrost swoich wyników sprzedaży o 1%. Wpływ na to miał przede wszystkim pakiet Microsoft Office w wersji Home oraz Student, którego cena została obniżona o 20 dolarów w porównaniu z rokiem 2007.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)