20 lat WWW

We wtorek mija 20. rocznica darmowego udostępnienia przez Europejską
Organizację Badań Jądrowych (CERN) technologii World Wide Web, czyli m.in. zasad działania serwerów sieciowych, które przyczyniły się do lawinowego rozwoju sieci internet.

20 lat WWW
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Podstawy technologii WWW zostały stworzone w CERN w 198. r. przez Tima Bernersa-Lee w celu ułatwienia komunikacji między ośrodkami naukowymi. W momencie publikacji specyfikacji WWW 30 kwietnia 1993 r. na świecie były dostępne inne systemy wymiany informacji za pośrednictwem sieci internet, jak WAIS czy Gopher, ale dopiero darmowe udostępnienie nowej technologii przez CERN spowodowało masowe powstawanie serwerów i umieszczanie na nich informacji.

W oświadczeniu towarzyszącym publikacji CERN podkreślało wówczas, że nie udziela absolutnie żadnej gwarancji na udostępnianą technologię i nie odpowiada za jakiekolwiek straty, które mogłyby powstać w wyniku jej stosowania. Dokument podkreśla, że technologia zakłada, że informacja dla użytkownika WWW jest prezentowana jako powiązane ze sobą dokumenty, które mogą się znajdować na serwerach w dowolnych miejscach sieci. Dostęp do informacji jest możliwy na różne sposoby, a same sieci mogą mieć dowolny zasięg, od lokalnego - po globalny.

"Nie ma takiej części społeczeństwa, która nie uległaby zmianie przez ten wynalazek, stworzony w laboratorium fizycznym" - ocenił dyrektor generalny CERN Rolf Heuer. "Od badań naukowych po biznes i edukację, sieć WWW zmieniła sposób, w który się komunikujemy, pracujemy, tworzymy wynalazki i żyjemy. Ta sieć jest potężnym przykładem, jak z efektów badań naukowych korzysta cała ludzkość" - dodał.

W czasie tworzenia WWW w CERN pracował obecny dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych, prof. Grzegorz Wrochna. "Wymyślono je, aby umożliwić współpracę setek fizyków w różnych krajach nad wspólnymi eksperymentami. We współczesnej nauce, prowadząc badania w dużych, międzynarodowych zespołach z wykorzystaniem wielkich urządzeń badawczych, często napotykamy na wyzwania, przed którymi społeczeństwo stanie wiele lat później" - powiedział PAP prof. Wrochna.

Podkreślił, że znalezione w trakcie takich badań rozwiązania służą potem ludziom w wielu dziedzinach życia. "Dotyczy to nie tylko aspektów technologicznych, ale też komunikacyjnych, a nawet socjologicznych. Dlatego ośrodki takie jak CERN można nazwać +laboratoriami cywilizacji+" - dodał prof. Wrochna.

Pierwszą na świecie stronę WWW Berners-Lee uruchomił na własnym komputerze. Strona opisywała podstawowe możliwości technologii, jak dostęp do dokumentów, zawierała też instrukcję - jak uruchomić własny serwer WWW - przypomniało CERN. Podkreśliło, że o ile oryginalny komputer typu NeXT ciągle znajduje się w siedzibie organizacji, to pierwsza strona nie jest już dostępna w sieci. CERN prowadzi jednak program przywrócenia jej dostępności i zachowania zawartości, bezpośrednio związanej z narodzinami znanej dziś sieci.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)