195 tysięcy Wat na PGE Arenie i głośniki pracujące na okrągło cały rok
308 głośników i 40 kilometrów kabli, anty solne membrany i moc dźwięku porównywalna z wybuchem wulkanu, czyli jak będzie brzmiała gdańska PGE Arena
W najbliższą niedzielę kilkadziesiąt tysięcy fanów piłki nożnej obejrzy pierwszy mecz na gdańskiej PGE Arenie. Nie wielu z nich wie, że jako widzowie nowego stadionu będą korzystali z jednego z najnowocześniejszych systemów nagłośnieniowych w Europie.
Podobne systemy wykorzystujące głośniki JBL Professional zainstalowano na słynnych stadionach Old Trafford (Manchesteru United)
czy londyńskich Stamford Bridge (Chelsea F.C) i Emirates Stadium Arsenalu. Głównym wyzwaniem przy projektowaniu i instalowaniu tego typu systemów na stadionach jest dostosowanie rozwiązań technicznych do kształtu i wymagań stadionu. Każda konstrukcja wymaga oddzielnego projektu i przeprowadzenia serii symulacji komputerowych.
Realizacja na gdańskim stadionie jest pierwszą z serii trzech instalacji nagłośnienia, które na polskich obiektach EURO 201. przeprowadza firma ESS Audio.
“Wszystkie pomiary oraz wyśrubowane testy potwierdziły, że gdańska PGE Arena dysponuje jednym z najlepszych systemów nagłośnienia w Europie. Ten stadion po prostu pięknie brzmi. Łączna moc wszystkich głośników sięgająca 19. 000 Wat może być porównywalna z siłą wybuchającego wulkanu” – powiedział Witold Karalow, przedstawiciel ESS Audio.
Prawie 200 000 Wat
Do dyspozycji widzów PGE Areny będzie system 30. głośników o łącznej mocy 195 000 Wat. Wśród nich są 72 kolumny podwieszone pod dachem stadionu, każda o mocy 1200 Wat. Zostały one zgrupowane w 24 grona po 3 głośniki. Kolumny zapewniają równomierne rozprzestrzenianie się dźwięku po całym stadionie począwszy od najniższych, a kończąc na najwyższych rzędach siedzeń. Jednocześnie dzięki dostosowaniu ich koloru do barwy konstrukcji dachu są niemal niezauważalne dla widzów.
Czysty dźwięk w ekstremalnych warunkach
Głośniki spełniają najwyższe normy pracy w ekstremalnych warunkach pogodowych. Specjalistyczne, pokryte włóknem szklanym obudowy, żel wypełniający wnętrza kolumn głośnikowych oraz wodoodporne membrany pozwalają im pracować zarówno przy mrozie sięgającym -28 st. C, jak i w upale dochodzącym do 50 st. C. Ze względu na bliskość morza i gdańskiego portu, głośniki zabezpieczono przed negatywnym wpływem cząsteczek soli i ziaren piasku w powietrzu. Co ciekawe, aby zapewnić ich bezawaryjną pracę w ekstremalnych warunkach muszą one pracować przez 24 godziny 365 dni w roku. Nie oznacza to, że na stadionie ciągle będzie rozbrzmiewała muzyka. Gdy nie będzie on w użyciu, do głośników automatycznie wysyłany jest sygnał o niesłyszalnej dla ludzkiego ucha częstotliwości. Dzięki temu głośniki nieprzerwanie pracują zachowując swoje właściwości.
Nie tylko kolumny
Na dwóch poziomach promenad okalających trybuny zainstalowano 176 głośników, każdy o mocy 150 Wat. Pozwalają one kibicom korzystającym z zaplecza PGE Areny śledzić wydarzenia na boisku. Na zewnątrz stadionu zamontowano dodatkowo 41 kolumn 120 watowych i kolejnych 16 sztuk o mocy 30 Wat. Sercem całego system jest reżyserka dźwięku usytuowana w kompleksie pomieszczeń technicznych znajdujących się w koronie stadionu. Jest ona wyposażona w konsoletę mikserską, procesory dźwięku, mikrofony bezprzewodowe oraz główny komputer sterujący pracą całego systemu nagłośnienia. Zanim sygnał audio wychodzący z reżyserki dotrze do kolumn głośnikowych, trafia do jednego z czterech wzmacniaczy, znajdujących się w rogach stadionu. Szybki transfer sygnału zapewniają 3 pierścienie światłowodów okalające całą konstrukcję.