15 rocznica początków przeglądarki Opera

Równo 15 lat temu dwóch informatyków siedzących za biurkami działu badań norweskiego telekomu Telenor rozpoczęło nowy projekt. Zamierzali zbudować własną przeglądarkę.

15 rocznica początków przeglądarki Opera
Źródło zdjęć: © Opera

Jon von Tetzchner, prezes Opera Software i Geir Ivarsøy rozpoczęli pracę nad nową przeglądarką w kwietniu 199. r. Dzisiaj ok. 40 mln osób używa Opery w komputerach z systemami Windows, Mac i Linux.
"_ Geir i ja wiedzieliśmy, że Internet może na zawsze zmienić to, jak ludzie żyją, pracują i bawią się, a przeglądarka stanie się narzędziem umożliwiającym tę transformację " - powiedział Jon von Tetzchner, prezes Opery. " Dzisiaj jestem pozytywnie zaskoczony tym, co osiągnęła firma wspólnie ze społecznością Opery na świecie. W najbliższych 15 latach miliardy ludzi dołączą do sieci. Jestem pewien, że damy im jeszcze więcej powodów, aby wybrać Operę. Każdy zasługuje na dobrą przeglądarkę, niezależnie od tego jak, ani gdzie łączy się z Internetem _" - dodaje.

Początkowa przeglądarka utorowała Operze drogę do stworzenia jednego, wieloplatformowego silnika działającego począwszy od komputerów, telewizorów, dekoderów i odtwarzaczy medialnych po telefony komórkowe, konsole gier i samochody. Skupianie się na użytkowniku było siłą napędową innowacyjności Opery od pierwszych dni. Przeglądarka Opera na komputery biurkowe wprowadziła nowe funkcjonalności i innowacje. Od pierwszej wersji Opera położyła fundament pod przeglądanie za pomocą kart, dzięki możliwości otworzenia wielu dokumentów w tym samy oknie. W 200. r. zaś Opera wprowadziła Gesty Myszy, które radykalnie ulepszyły nawigację w sieci. Inne innowacje to także możliwość sporządzania notatek w przeglądarce; szybkie wybieranie zapewniające lepszy dostęp do ulubionych stron, czy Opera Link, umożliwiająca synchronizację danych pomiędzy różnymi urządzeniami.
W tym roku Opera wprowadziła Operę Turbo, która umożliwia kompresję stron, dając tym samym szybkość Internetu szerokopasmowego przy niemal każdym połączeniu.

_ Źródło - Opera.com _

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (64)