12 najlepszych gadżetów do Visty

12 najlepszych gadżetów do Visty

10.05.2007 10:00

Pasek boczny ( Sidebar ) w Windows Vista to jeden z elementów nowego systemu Microsoftu, który znacznie ułatwia pracę oraz umila wolne chwile przy komputerze. Dzięki możliwości jego konfiguracji, dodawania, modyfikowania i usuwania gadżetów każdy użytkownik jest w stanie w ciągu kilku minut dostosować wygląd paska do własnych potrzeb, bez ryzyka zaśmiecenia systemu lub instalacji niebezpiecznych dodatków. Prezentujemy 12 najlepszych - naszym zdaniem - rozszerzeń, które warto zainstalować.

Czym są gadżety? To niewielkie aplikacje, które uruchamiane są na pasku bocznym w systemie Windows Vista. O pasku tym pisaliśmy wielokrotnie, więc teraz przypomnijmy jedynie dla porządku, że można go przesuwać, ukrywać, modyfikować, a dzięki jego przezroczystości nie przeszkadza on w normalnej pracy. Po zainstalowaniu systemu dostępnych jest kilka podstawowych dodatków, takich jak zegar, notatnik czy informacja pogodowa. Jednak w Internecie znajduje się ogromna ilość aplikacji, w których można przebierać. Przewaga tych dodatków nad dużymi programami typu Google Search to głównie niewielkie wymagania sprzętowe. W czasie pracy z nimi nie zauważyliśmy spadku wydajności systemu.

Instalacja to banał

Jeśli nie czujesz się zbyt pewnie w tematyce komputerów, nie musisz się niczego obawiać. Instalacja jest bardzo prosta i bezpieczna, jeśli zachowasz rozsądek. Wystarczy kliknąć prawym klawiszem myszy na pasku bocznym i wybrać opcję "Dodaj gadżety". Uruchomiona galeria gadżetów zawiera wszystkie zainstalowane dodatki w systemie, które nie muszą być pokazywane na pasku. Kliknij dwukrotnie na ikonie wybranego dodatku, aby pojawił się na pulpicie. Jeśli nie chcesz go oglądać kliknij w krzyżyk w prawym górnym rogu rozszerzenia. Prawda że to proste?

Jeśli chcesz się całkowicie pozbyć danego gadżetu z systemu w galerii należy wybrać z menu kontekstowego opcję Odinstaluj. Aby znaleźć więcej programów udaj się na stronę www.gallery.microsoft.com - http://www.gallery.microsoft.com, gdzie w kilku kategoriach odnajdziesz wszystko czego szukasz. Przed pobraniem wybranego programu pojawi się komunikat informujący, że dodatki nie są objęte pomocą techniczną Microsoftu i należy je instalować z zaufanych źródeł.Multi Meter ( Dual Core ) - http://gallery.live.com/liveitemdetail.aspx?li=f5b13626-b266-4334-b2e5-157bd66ca5af

Ten dodatek wyświetla stan użycia procesora wyposażonego w dwa rdzenie. Jest to bardziej rozbudowana wersja tradycyjnego monitora, która pokazuje użycie każdego rdzenia osobno za pomocą wskaźników w formie pasków oraz procentowo. W zależności od obciążenia paski przybierają kolor od niebieskiego do czerwonego, dzięki czemu łatwo jest zobaczyć wzrost obciążenia. Dodatkowo wyświetlany jest typ procesora ( np. 2x64 ) oraz ilość dostępnej i wykorzystanej pamięci RAM. Pamięć fizyczna posiada również osobny wskaźnik.

Każdy użytkownik systemu Windows wie, że dostępny jest w nim wirtualny kalkulator. Jednak jego uruchomienie jest bardzo uciążliwe, gdy trzeba coś policzyć natychmiast. Po wykonaniu obliczeń i zamknięciu programu okazuje się, że trzeba policzyć coś od nowa. Lepiej jest użyć tradycyjnego kalkulatora, niż "przeklikiwać" się przez Start. Tak było do tej pory, bo gadżet jest gotowy w każdej chwili do użytku. Po prostu klikasz i wykonujesz działania. Nie można go przypadkowo zamknąć i zawsze jest pod ręką. Idealne rozszerzenie do biura.

Zegarek przeznaczony dla tych, którzy muszą codziennie kontrolować upływ czasu i ludzi zmęczonych niewielkim zegarkiem wbudowanym w pasek zadań. Jeśli masz już słaby wzrok lub nie lubisz się wpatrywać w dolny róg ekranu ten zegar będzie idealny - duży cyfrowy wyświetlacz w trybie 24-godzinnym jest jednym z podstawowych gadżetów.App Launcher - http://gallery.live.com/liveitemdetail.aspx?li=4ccdc564-3d94-48a5-82f6-4693940e4ab6

Uruchamia dowolną aplikację. Wystarczy podać ścieżkę lub po prostu przeciągnąć ikonę np. przeglądarki na okno programu. Dzięki niemu nie musisz zaśmiecać pulpitu wieloma ikonami lub szukać w katalogach odpowiedniej aplikacji. Domyślnie znajdziesz tam skrót uruchamiający Komputer, Pokaż Puplit, IE oraz Kosz. Rzecz jasna możesz wszystko usunąć a także dowolnie przesuwać, by najbardziej potrzebne pliki były pod ręką. Polecamy szczególnie tym użytkownikom, którzy lubią mieć wzorowy porządek w komputerze.

Ułatwia pracę z "dużym" Outlookiem. Dzięki niemu możesz łatwo sprawdzić czy masz nowe wiadomości pocztowe lub czy nie zbliża się ważne spotkanie zapisane w Zadaniach. Oczywiście należy mieć zainstalowany pakiet MS Office, by móc korzystać z tego gadżetu. Program wydaje się na pierwszy rzut oka niezbyt imponujący, jednak to pozory - w opcjach można ustawić pokazywanie nieprzeczytanych wiadomości o wysokim priorytecie, pokazywanie wiadomości w podfolderach, liczbę pojawiajacych się na pasku informacji z kalendarza i skrzynki odbiorczej oraz wiele innych. Użytkownik może rownież zmienić wygląd aplikacji za pomocą skórek.

Ta aplikacja jest przeznaczona dla zaawansowanych użytkowników, którzy korzystają z dobrodziejstwa ( lub przekleństwa ) pracy zdalnej. Pulpit zdalny oferuje możliwość połączenia się przez Internet lub sieć lokalną z innym komputerem. Dzięki temu można dokończyć w domu rozpoczęty projekt lub rozwiązać problem w innym oddziale firmy. Dodatek pozwala na szybkie podanie numeru IP lub nazwy komputera zdalnego. Ponadto możliwe jest ustalenie opcji pracy w trybie pełnoekranowym oraz wybranie, jaki temat będzie przekazywany na klienta.Date - http://gallery.live.com/liveitemdetail.aspx?li=602268de-6ca5-485f-ae50-0198348432a9

Ten program pokazuje datę, godzinę, kalendarz oraz oferuje opcje wpisywania notatek przypisanych do konkretnego terminu. Oprócz rezygnacji z biurkowego kalendarza aplikacja oferuje bardzo ładne i efektowne animacje. Jeśli gadżet jest zakotwiczony w pasku, pokazywana jest tylko skrócona data. Aby korzystać ze wszystkich funkcji należy go odłączyć. Wtedy jednak zajmuje sporo miejsca na pulpicie.

Jest to niewielka aplikacja pozwalająca wyszukiwać frazy za pomocą trzech serwisów internetowych - Google, eBay oraz Amazon. Wystarczy wpisać frazę aby uruchomiła się domyślna przeglądarka internetowa z wynikami.

Dodatek ułatwiający przeglądanie galerii dodatków ( sic! ). Dzięki niemu możesz przeglądać zawartość strony gallery.live.com bez uruchamiania przeglądarki, ale także innych serwisów Windows Live ( emotikon, makr, tapet, itd. ). Każdą z kategorii można przeglądać sortując jej zawartość wg oceny internautów, nazwy, daty, autora czy ilości pobrań. The Magic Folder - http://gallery.live.com/liveitemdetail.aspx?li=0ed6a06a-6782-41a7-b68c-2753fad412a5

Rzeczywiście magiczny folder przydatny ludziom, którzy korzystają z ogromnej ilości plików i katalogów. Dzięki tej aplikacji można jednym kliknięciem przejść do wybranego folderu. Ponadto program potrafi na podstawie rozszerzeń plików przenosić je automatycznie do wybranego folderu, dzięki czemu na dyskach twardych unika się niepotrzebnego bałaganu oraz ryzyka dublowania się zasobów. Warunkiem poprawnego działania tej funkcji jest rozpoznawanie typu plików przez system operacyjny.

Elegancki chronometr pokazujący na dwa sposoby ( analogowo i cyfrowo ) godzinę oraz dzień miesiąca. Program zawiera cztery skórki, którym można przypisać osobno strefy czasowe. W tym przypadku bardzo przydaje się opcja nazwania zegarka ( np. Nowy Jork ), która jednoznacznie będzie identyfikować strefę czasową.

Znane z systemu Windows XP ikony związane z wyłączeniem, ponownym uruchomieniem lub wylogowaniem.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)