10 najlepszych samolotów szpiegowskich

10 najlepszych samolotów szpiegowskich
Źródło zdjęć: © USAF

W każdym konflikcie zbrojnym kluczową rolę odgrywa informacja. Ten kto ma dokładniejsze dane wywiadowcze drastycznie zwiększa swoje szanse na zwycięstwo

W każdym konflikcie zbrojnym kluczową rolę odgrywa informacja. Ten kto ma dokładniejsze dane wywiadowcze, drastycznie zwiększa swoje szanse na zwycięstwo. Jednak nie tylko w trakcie wojen, ale również w czasach pokoju armie różnych krajów szpiegują się nawzajem. Jednym z najważniejszych elementów systemu zbierania danych wywiadowczych są latające na ogromnych wysokościach samoloty szpiegowskie, które fotografują i filmują tereny obcych państw. Przedstawiamy 10 naszym zdaniem najlepszych samolotów szpiegowskich w dziejach.

Nasze zestawienie samolotów szpiegowskich po prostu nie mogło się zacząć inną maszyną. Lockheed U-2 to samolot - legenda. Powstał w latach 50., a największą sławę zdobył... po zestrzeleniu przez Rosjan w czasach zimnej wojny. U-2 lata na tak dużych wysokościach, że Sowieci potrzebowali aż 14 rakiet S-75 i zdradzili przy okazji trzymane w ścisłej tajemnicy osiągi tych pocisków. Samoloty te wykryły m.in. istnienie kosmodromu Bajkonur (w 1957 roku) oraz stanowiska rakiet SS-4 podczas Kryzysu kubańskiego (1962 r.) omal nie wywołując w ten sposób wojny.

_ GB/SW/GB _

1 / 9

Myasishchev M-17/M-55

Obraz
© http://nrichards38.free.fr

Rosjanie pozazdrościli Amerykanom świetnej maszyny szpiegowskiej i zbudowali własny samolot, o podobnych osiągach do Lockheeda U-2. Z wersji Myasishchev M-17 do przechwytywania amerykańskich balonów zwiadowczych powstał Myasishchev M-55 - samolot szpiegowski z prawdziwego zdarzenia.

2 / 9

Lockheed SR-71 Blackbird

Obraz
© NASA

Wracamy do maszyn z zakładów Lockheed i przedstawiamy SR-71 Blackbird. Patrząc na ten samolot, można by sądzić, że nie oglądamy zdjęcia producenta, tylko kadr z najnowszego filmu o X-Menach. Swoją drogą, bohaterowie słynnego komiksu latają samolotem X-Jet, który wzorowany był na SR-71 Blackbird. Uwierzycie, że taką "kosmiczną" maszynę zaprojektowano 50 lat temu?

3 / 9

Raytheon Beech RC-12N

Obraz
© US Army

Raytheon Beech RC-12N to przerobiony do celów pracy wywiadowczej model biznesowego samolotu. Jest to latający dowód na to, że maszyny szpiegowskie nie muszą koniecznie być futurystycznymi samolotami pokroju pokazanych wcześniej dzieł Lockheeda.

4 / 9

Tupolev Tu-16R Badger

Obraz
© US Navy

Pora zwrócić wzrok na wschód i zaprezentować kilka samolotów szpiegowskich zza Buga. Tupolev Tu-16R Badger to przerobiona wersja bombowca Tu-16, który służył w rosyjskich siłach powietrznych przez ponad 50 lat. Tu-16R Badger posiada urządzenia elektroniczna do zbierania danych wywiadowczych, jak również może służyć do naprowadzenia rakiet KS-1 Kometa.

5 / 9

Tupolev Tu-22 Blinder-C

Obraz
© Ministerstwo Obrony USA

W latach 60. Rosjanie stworzyli swój pierwszy bombowiec naddźwiękowy Tupolev Tu-22. Szybko pojawiła się koncepcja, że przecież taka maszyna świetnie nada się również w misjach wywiadowczych. W ten sposób powstała wersja Tu-22 Blinder C.

6 / 9

Tupolev Tu-141

Obraz
© Bernhard Grďż˝hl / CC

W latach 80. na zachodniej granicy Związku Radzieckiego służyły bezzałogowe samoloty szpiegowskie, wyposażone w najnowsze zdobycze technologii. Tak, były to drony szpiegowskie i powstały w ZSRR 30 lat temu. Ciekawe co na to Amerykanie, którzy chwalą się wykorzystaniem bezzałogowych samolotów w obecnym konflikcie w Iraku.

7 / 9

Avro Vulcan B2 (SR2)

Obraz
© sierż. David S. Nolan, US Air Force/Wikimedia Commons

Skoro Amerykanie i Rosjanie mogli stworzyć samoloty szpiegowskie, inne imperium nie mogło pozostać w tyle. Brytyjskim odpowiednikiem opisanych wcześniej maszyn jest używany od końcówki lat 50. Avro Vulcan B2 - brytyjski odrzutowy bombowiec strategiczny, przerobiony na samolot szpiegowski. Zauważacie podobieństwo do słynnego bombowca B-2 tzw. "latającego skrzydła"? Powiemy tylko, że nie jest ono przypadkowe.

8 / 9

Boeing E-3 Sentry

Obraz
© Jakub Hałun / CC

W roku 1963 siły powietrzne USA zgłosiły zapotrzebowanie na AWACS (ang. Airborne Warning And Control System) czyli powietrzny system wczesnego ostrzegania i kierowania. Boeing zaproponował model Boeing E-3A Sentry, który w kadłubie Boeinga 707-320 mieścił elastyczną, odporną na zakłócenia i wytrzymałą stację radarową oraz mógł służyć jako centrala dowodzenia, telekomunikacyjna i naprowadzająca. To dzisiaj jeden z najbardziej rozpoznawalnych samolotów do prowadzenia działań wywiadowczych, głównie dzięki charakterystycznemu radarowi zamontowanemu na kadłubie samolotu.

9 / 9

Convair B-36 RB-36D Peacemaker

Obraz
© USAF

Na zakończenie przeglądu najlepszych samolotów szpiegowskich - historyczna ciekawostka w postaci samolotu Convair B-36 RB-36D Peacemaker. Jak zapewne się domyślacie, jest to przerobiony bombowiec strategiczny, który mógł przenosić do 23 aparatów fotograficznych. Najciekawsze jest jednak to, że na pokładzie samolotu znajdowała się ciemnia, która pozwalała od razu wywołać fotografie wrogiego terytorium.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (323)