10 lat historii Słońca w 6 minut. Zobacz niesamowite wideo

10 lat historii Słońca w 6 minut. Zobacz niesamowite wideo

10 lat historii Słońca w 6 minut. Zobacz niesamowite wideo
Źródło zdjęć: © YouTube.com
06.07.2020 13:50

Chociaż 10 lat to niewiele w liczącej ponad 4,6 mld lat historii Słońca, to każdy rok obfituje w ciekawe, często burzliwe zjawiska. Najnowsza historia naszej gwiazdy została uchwycona na niezwykłym poklatkowym wideo.

Obserwatorium Dynamiki Słońca (SDO) NASA udostępniło widowiskowy filmik, na którym jesteśmy obserwatorami ostatnich 10 lat w historii Słońca. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rok 2014, gdy doszło do gwałtownego maksimum słonecznego. Zobaczcie sami:

W filmie "Dekada Słońca" astronomowie skompilowali 425 milionów zdjęć Słońca w wysokiej rozdzielczości, wykonywanych co 0,75 sekundy między 2 czerwca 2010 r. A 1 czerwca 2020 r. Każda sekunda filmu przedstawia jeden dzień życia gwiazdy.

Widać, że przez ten czas na Słońcu zachodzą ciągłe zmiany, a "bulgoczące" fale magnetyczne osiągnęły szczyt w 2014 roku. Później nastąpił dla Słońca spokojniejszy okres, który nazywamy minimum słonecznym. Taki cykl trwa 11 lat i właśnie jesteśmy w jego trakcie.

W tym czasie aktywność magnetyczna Słońca słabnie, a gwiazda zaczyna przypominać bardziej ocean ognia. W Połowie dekady aktywność gwałtownie rośnie, a na Słońcu widzimy falujące plamy "plujące" plazmą - zjawisko to znamy jako rozbłyski słoneczne.

Zmiany na Słońcu są bardzo trudne do zauważenia na Ziemi bez specjalistycznego sprzętu. Astronomowie NASA jednak są w stanie bardzo wyraźnie monitorować zmienną aktywność naszej gwiazdy w ekstremalnym świetle ultrafioletowym. A wideo udostępnione przez SDO robi niesamowite wrażenie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)