Stop phishingowi - nowatorski program Bezpieczny Nadawca Grupy Wirtualna Polska
Coraz częściej docierają do nas informacje od banków i innych instytucji finansowych, które ostrzegają swoich klientów przed możliwością utraty pieniędzy w wyniku przejęcia numeru kart kredytowych. Do klientów rozsyłane są spreparowane wiadomości e-mail, które próbują ich nakłonić do podania numeru kart na fałszywej stronie internetowej. Ci, zupełnie nieświadomi zagrożenia, zapominają o podstawowych zasadach zachowania bezpieczeństwa w sieci. W efekcie otwieramy cyberprzestępcom drzwi do naszych kont bankowych i nie tylko.
08.08.2016 | aktual.: 08.08.2016 14:58
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zazwyczaj w treści fałszywego e-maila znajduje się komunikat, który oznajmia o zablokowaniu dostępu do konta. Następnie przestępcy informują, iż można odzyskać dostęp do zablokowanej usługi poprzez kliknięcie w link i podanie niezbędnych danych. Nierzadko strony internetowe, na które przekierowuje nas link są łudząco podobne do tych, które rzeczywiście należą do banku. Link jest jednak fałszywy i w tym przypadku prowadzi do takiej strony WWW, która może i wygląda wiarygodnie, ale jednak nie ma żadnego związku z bankiem.
To nic innego jak atak phishingowy - coraz bardziej popularny wśród cyberprzestępców, bo bardzo skuteczny, a dodatkowo łatwy w realizacji. Najpowszechniejszym kanałem wykorzystywanym w takich atakach jest poczta e-mail, a jeżeli szkodliwą wysyłkę przygotowują profesjonalni cyberprzestępcy, wiadomości mogą wyglądać bardzo wiarygodnie. Najczęściej odbywa się to w taki sposób, że użytkownik trafia na spreparowaną stronę banku, która jest łudząco podobna do oryginału. Na takiej stronie potencjalna ofiara jest proszona o podanie różnych danych np. numerów kart, loginów, haseł, a czasem nawet dalszych informacji, np. danych osobowych, o które bank nigdy nie powinien poprosić.
Z uwagi na mnogość ataków Grupa Wirtualna Polska uruchomiła program Bezpieczny nadawca, utworzony w celu ochrony użytkowników Poczt WP i o2 przed coraz bardziej powszechnym zjawiskiem phishingu.
Użytkownik, otrzymujący maile od partnera programu nie ma żadnych wątpliwości, że wiadomość zawiera prawdziwe dane. Wiarygodność nadawcy jest potwierdzona przez dostawcę poczty, czyli Grupę WP. Phishing jest często niezauważalny przez użytkownika. Program zapobiega takiemu działaniu, weryfikując maile wysyłane bezpośrednio z domen zgłoszonych przez Partnera. Wiadomości przesyłane do użytkownika przez partnera programu są opatrzone specjalną ikoną przy widoku wiadomości, które wyróżniają list spośród innych. Dzięki takiemu oznakowaniu odbiorca ma pewność, że wiadomość została wysłana z wiarygodnego źródła. Co ważne - Wirtualna Polska gwarantuje wiarygodność adresu nadawcy.
Przeczytaj także: Bądź bezpieczny w internecie! Oto podstawowa wiedza
Dodatkowo, w trosce o bezpieczeństwo swoich użytkowników, Grupa Wirtualna Polska rozpoczyna akcję edukacyjną prowadzoną w kanałach Social Media (na facebooku WP Poczty i Poczty o2), mającą na celu zobrazowanie użytkownikom problemu i wypracowanie dobrych nawyków, które pomogą zwrócić im uwagę na postępujący problem, a co za tym idzie - zwiększyć bezpieczeństwo ich wiadomości, czy plików znajdujących się na ich skrzynkach pocztowych.
Przystąpienie Partnera do programu jest bezpłatne, warunkiem jest jedynie zapoznanie się z regulaminem akcji i podpisanie porozumienia.
Więcej na stronie: www.bezpiecznynadawca.grupawp.pl.
_ Wirtualna Polska - słk _