Samsung S3650 Corby - tani dotyk - test

Samsung S3650 Corby - tani dotyk - test

Samsung S3650 Corby - tani dotyk - test
Źródło zdjęć: © Samsung
29.01.2010 13:15, aktualizacja: 29.01.2010 13:27

Samsung przebojem wszedł na rynek telefonów z ekranem dotykowym. W co najmniej kilku urządzeniach z każdego przedziału cenowego tego producenta możemy obecnie znaleźć ekran dotykowy. Jest to dobra decyzja z punktu widzenia strategicznego, gdyż jak pokazują liczne badania rynku - takie właśnie wyświetlacze są pożądane przez znaczną część klientów.

Kolejnym przedstawicielem tego segmentu, przeznaczonego dla klienta masowego, jest model S3650 Corby, który znajduje się w ofercie polskich operatorów w bardzo przystępnej cenie. Czy jest to urządzenie, na które warto zwrócić uwagę? Zapraszam do przeczytania poniższego testu, w którym postaram się odpowiedzieć nie tylko na to pytanie.

Zestaw

Komplet sprzedażowy Samsunga Corby składa się z podstawowych elementów. Oprócz samego telefonu i baterii, znajdziemy tu również dwuczęściowy zestaw słuchawkowy, ładowarkę, kabel USB oraz dwa dodatkowe tylne panele obudowy. To przyzwoity komplet, uzupełniony o ciekawy akcent w postaci dodatkowych paneli. Dobry początek jak na modne urządzenie ze średniej półki, do którego pretenduje Corby.

[

]( http://tanio.pl/SAMSUNG-S3650-CORBY-WHITE--1-2831-12048038.html )

Wygląd

Na przednim panelu Corby nie znajdziemy zbyt dużo przycisków. Klawisze nawiązania i zakończenia połączenia oraz przycisk "menu" to jedyne, na co możemy tutaj liczyć. Powyżej nich znalazł się ekran dotykowy, natomiast nad nim - głośnik zakryty metalową siateczką. Boki górny i dolny, ze względu na swój kształt, wolne są od jakichkolwiek przycisków. Na prawym boku, w połowie jego długości, znalazły się klawisze blokady telefonu oraz spust migawki. Na lewym zaś - charakterystyczne dla Samsunga wejście ładowarki lub kabla do transmisji danych oraz dwa "kierunki", służące m.in. do regulacji głośności. Tylny panel, na samym dole, posiada głośnik zewnętrzny, natomiast w jego górnej części, na samym środku, umieszczone zostało oczko aparatu.

Telefon w całości został wykonany z plastiku. Przy mocniejszej manipulacji da się odczuć, że telefon nie jest idealnie sztywny. Mimo to, podczas codziennego użytkowania nie ma obawy, że może mu się stać coś złego. Powierzchnia ekranu pokryta została plastikiem, który zbiera na swojej powierzchni odciski palców i inne nieczystości. W związku z tym dosyć często trzeba przecierać jego powierzchnię skrawkiem materiału czy dowolną ściereczką, której jednak zabrakło w zestawie.

Ergonomia

Samsung Corby to telefon mały i kompaktowy. Wymiary 103 x 56,5 x 12 mm oraz waga zaledwie 90 gramów sprawiają, że jest on bardzo poręczny i wygodnie leży w dłoni. Klawisze znajdujące się na przednim panelu mają odpowiednią wielkość i nie ma problemów z ich obsługą. Także z klawisza menu, cofającego o jeden jego poziom wyżej, korzysta się wygodnie i komfortowo - wyczuwalnie góruje on ponad powierzchnią przedniego panelu.

Zastrzeżenia można mieć natomiast do umiejscowienia klawiszy głośności, które nie dość, że znajdują się na lewym boku, to jeszcze w połowie jego wysokości - to zdecydowanie utrudnia ich obsługę. Co więcej - nie wyróżniają się one zbytnio na powierzchni obudowy, tak więc nawet ich wyczucie "po omacku" - wymaga niemałej wprawy. Podobna sytuacja występuje na prawym boku, gdzie znajdują się klawisze spustu aparatu oraz blokady telefonu. Również one nie wystają wystarczająco ponad obudowę, a co więcej - znajdują się obok siebie. Ich wyczucie i przyciśnięcie odpowiedniego z nich jest nie lada wyzwaniem.

Nie do końca przemyślany został także mechanizm otwarcia tylnego panelu. Co prawda przy normalnym użytkowaniu nie będzie zbyt często takiej potrzeby, jednak w razie takiej konieczności - niemałej siły trzeba, a do tego z pomocą przyjdzie ostry przedmiot. W takim przypadku najlepiej sprawdza się moneta 1-, 2- lub 5-groszowa (ze względu na swoją grubość).

Pod klapką znalazło się wejście na kartę microSD. Z jednej strony utrudnia to do niej dostęp, z drugiej jednak - pozwoliło na zachowanie jednolitego kształtu obudowy i uniknięcia zbyt dużej ilości wejść na jej krawędziach. Nie zabrakło również w tym miejscu "oczka" na smycz. Oko aparatu zostało schowane w niewielkiej wypustce na obudowie, co zabezpieczy je przed przypadkowym zarysowaniem, jednak nie przed dostaniem się w jego okolice nieczystości.

Ekran/System

Wykonany w technologii TFT ekran posiada niemałą przekątną 2,8 cali oraz rozdzielczość 240 x 320 pikseli i potrafi wyświetlić 256 tys. kolorów. Jakość prezentowanego obrazu jest poprawna - nie jest to najwyższy poziom, ale również nie znajdziemy tutaj jakiś większych wad. Jego jasność jest na dobrym poziomie - przy ustawieniu połowy skali jest on widoczny w zdecydowanej większości przypadków. Czułość ekranu również jest na przyzwoitym poziomie - dobrze reaguje on na dotyk, nie ma problemu z wybieraniem poszczególnych elementów menu. Wystarczy lekko dotknąć powierzchni ekranu, aby znajdująca się na nim opcja czy element zostały wybrane.

System posiada dobrze znaną z innych produktów nakładkę TouchWiz, która oferuje sporo możliwości. Oprócz dużych, jednoznacznych i dobrze widocznych ikon menu ułożonych w siatkę 3 x 4, mamy tu również do dyspozycji trzy pulpity. I to zarówno w trybie czuwania, jak i w menu głównym. Pozwala to na optymalne rozłożenie widżetów na pulpitach głównych, jak również daje łatwy dostęp do najważniejszych opcji wewnątrz menu. Dzięki temu nie ma konieczności niepotrzebnego biegania wśród opcji. Menu posiada własną "pamięć", co oznacza, że po wyjściu z niego, jako pierwsza, po ponownym wejściu, ukazuje się ostatnio odwiedzana plansza z ikonami (np. funkcje telefonu zamiast menu głównego).

Z poziomu ekranu głównego mamy dostęp do paska menu z widżetami. Ich widoczność możemy ustawić za pomocą odpowiedniej opcji, a ich liczbę - zwiększyć, wykorzystując dziesiątki wtyczek dostępnych do pobrania.

Oprócz tego dostępna jest opcja odblokowywania telefonu za pomocą wpisania na ekranie ustalonej wcześniej litery, zamiast przytrzymywania przez dłuższą chwilę wyświetlanego klawisza odblokowywania. Aby ten sposób odblokowywania zadziałał, najpierw trzeba uaktywnić ekran, np. poprzez wciśnięcie dowolnego klawisza sprzętowego. W ten sposób możemy nie tylko szybkim ruchem odblokować ekran, ale również uruchomić natychmiast jedną z kilku dostępnych funkcji, np. ekran z klawiaturą numeryczną, książkę telefoniczną czy odtwarzacz muzyczny.

Dźwięki

Jakość dźwięku podczas rozmowy należy ocenić jako przeciętny - daleko mu do czystości, ale także nie można powiedzieć, że napotkamy jakiekolwiek trudności z jej przeprowadzeniem. Dobiegający do nas dźwięk jest lekko zaszumiony, jednak nie przeszkadza to w zrozumieniu naszych rozmówców, podobnie jak i oni nigdy się nie skarżyli na jakość prowadzonych z nami rozmów.

W przypadku odtwarzania dźwięku na dołączonych do zestawu słuchawkach, również nie należy spodziewać się fajerwerków jakościowych. Jest to poziom przeciętny, pozwalający na słuchanie muzyki w głośniejszym otoczeniu. W przypadku przebywania w cichym miejscu jej jakość może już pozostawiać trochę do życzenia, pomimo odsłuchiwania plików w formacie MP3 o zmiennej częstotliwości (VBR, od 192 kb/s wzwyż). Przede wszystkim brakuje tutaj tonów niskich, a ogólny odbiór dźwięku jest na przeciętnym poziomie.

Umieszczenie głośnika na tylnej części obudowy spowodowało, że położenie telefonu w normalny sposób skutecznie pogarsza jakość dobiegającego do naszych uszu dźwięku. Jest on stłumiony i wyraźnie zniekształcony. Po odwróceniu telefonu jego jakość poprawia się co prawda, jednak wciąż nie jest dobrze. Gubione są basy, a cały dźwięk jest wyraźnie metaliczny. Ta propozycja odsłuchiwania muzyki jest godna polecenia tylko dla osób, dla których wyznacznikiem jakości muzyki jest tylko to czy ona gra, czy nie.

Multimedia

Wśród multimediów znajdziemy odtwarzacz muzyczny, który bez problemu poradzi sobie z najpopularniejszymi formatami plików muzycznych, czyli MP3, WMA oraz AAC. Wszystkie niezbędne opcje, łącznie z korektorem dźwięku, dostępne są z poziomu głównego okna odtwarzacza. Istnieje możliwość ustawienia widoczności poszczególnych opcji wewnątrz menu (np. albumy, artyści czy rodzaje muzyki), co bardzo ułatwia dostosowanie jego funkcji do własnych potrzeb.

Na dokładkę dodano tutaj aplikację radia, która, podobnie jak w innych modelach Samsunga, spisuje się bez zarzutu. Wszystkie dostępne z jego poziomu opcje również znajdują się pod ręką, tak więc nie ma konieczności błądzenia po menu w celu ich odnalezienia. Obydwa te elementy posiadają swoje widżety, które są dostępne z poziomu pulpitu. Dzięki temu w szybki i łatwy sposób możemy kontrolować ich funkcje bez konieczności zagłębiania się w menu. Odtwarzacz wideo posiada bardzo podstawowe możliwości i nie poradzi on sobie z materiałem o jakości większej, niż 15 klatek na sekundę.

Do odsłuchiwania mediów służy dołączony do telefonu zestaw słuchawkowy, składający się z dwóch części. Pierwsza z nich zakończona jest charakterystyczną dla Samsunga, płaską wtyczką, druga zaś - końcówką JACK 2,5 mm.

W zdecydowanej większości przypadków standardowe, douszne słuchawki powinny być jednak wystarczające. Dobrze sprawdzają się one w głośnym otoczeniu. W cichym pomieszczeniu zarówno one, jak i sam odtwarzacz multimedialny pozostawiają nieco do życzenia. Dla amatorów dobrego dźwięku będzie to zdecydowanie za mało, dla przeciętnego użytkownika - wystarczająco dużo.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na obecność bardzo udanego i wykorzystywanego przez Samsunga już od dłuższego czasu menedżera plików. Jest on prosty i intuicyjny w obsłudze oraz posiada szereg funkcji niezbędnych przy manipulacji plikami. Za jego pomocą w prosty sposób, po kilku dotknięciach ekranu, wykonamy wszystkie niezbędne operacje na plikach, również ich przesyłanie (pojedynczo lub hurtowo) z wykorzystaniem interfejsu Bluetooth. Prędkość działania menedżera jest bardzo dobra - nawet kopiowanie większej liczby zdjęć odbywa się praktycznie niezauważalnie dla użytkownika.

Wiadomości

Edytor wiadomości jest standardowy. Nieznacznej zmianie uległo położenie przycisku spacji, która zamiast znaleźć się przy dole wirtualnej klawiatury, np. pod klawiszem "0" - została umieszczona po prawej stronie, na wysokości klawiszy "3" oraz "6". Co więcej, jej wielkość nie jest zbyt duża. A to oznacza, że korzystanie z niej wymaga dłuższego przyzwyczajenia się. Osobiście, mimo ponad dwóch tygodni korzystania z telefonu i dosyć częstego pisania wiadomości - sztuka ta mi się nie udała. Wielokrotnie łapałem się na tym, że klawisza spacji szukałem w okolicach "zera".

Niewielkie zastrzeżenia można mieć również do rozmieszczenia całej klawiatury wirtualnej. Mimo iż jest ona bardzo wygodna w użyciu (klawisze numeryczne są duże i nie ma problemu z trafieniem każdego z nich), to w edytorze wiadomości nie zostało zbyt dużo miejsca na pole edycji. Sytuacji nie poprawia fakt, że pokazujące się podpowiedzi wyrazów zajmują na tyle dużo miejsca, że do chwili ich zniknięcia - widzimy tylko pojedyncza linię wpisywanego tekstu.

Szkoda, że producent nie zdecydował się na wyposażenie Corby w wirtualną klawiaturę QWERTY. Jej brak, mimo obecności słownika T9, jest dosyć zauważalny. Co prawda w niektórych częściach menu dostępna jest klawiatura w pozycji poziomej, jednak wciąż są to standardowe klawisze numeryczne, których rozmieszczenie, mimo wszystko, nie zostało do końca przemyślane.

Internet

Telefon obsługuje transmisję danych jedynie w technologii EDGE, co oznacza, że przeglądanie zasobów sieci do zbyt komfortowych nie należy. Niska prędkość przeglądania zmusza do ciągłego czekania na załadowanie się wszystkich elementów strony.

Wbudowana przeglądarka, o nazwie Dolfin, jest aplikacją stworzoną przez Samsunga. Radzi sobie ona z renderowaniem stron bardzo dobrze - przede wszystkim mamy możliwość odtwarzania materiałów flash, a więc oprócz wszędobylskich reklam - również materiałów wideo pochodzących np. z serwisu YouTube. Poza tym obsługuje ona wygodny tryb powiększania i pomniejszania, który realizowany jest za pomocą pojedynczego dotknięcia ekranu. Nie zabrakło również możliwości przeglądania stron w widoku poziomym, jednak tryb ten (podobnie jak widok pełnoekranowy) trzeba obsłużyć "ręcznie", za pomocą znajdującej się w widocznym miejscu ikony.

Biuro

Obsługiwanie są pliki w formacie PDF, DOC oraz XLS, ale już plików z rozszerzeniem PPT nie dane było mi zobaczyć w moim egzemplarzu. Według oficjalnej specyfikacji telefonu, nie powinno być i z nimi żadnego problemu. Przeglądarka NetFront nie radzi sobie z wyświetlaniem w/w formatów plików zbyt dobrze. Przede wszystkim jest zbyt wolna, a do tego niezbyt przemyślana pod względem ergonomii. Samsung powinien poważnie zastanowić się nad zmianą lub wyraźnym ulepszeniem interfejsu tego narzędzia.

Społeczności

Corby jest urządzeniem typowo społecznościowym. Wśród obsługiwanych serwisów znajdziemy takie, jak Facebook, MySpace, Twitter, Flickr, Picassa czy YouTube. Problem w tym, że nie wszystkie z nich obsługiwane są za pomocą dedykowanych aplikacji. O ile Facebook, MySpace czy Twitter posiadają oddzielne pluginy, o tyle YouTube czy Flickr obsługiwane są poprzez wbudowaną w urządzenie przeglądarkę internetową. Kliknięcie na odpowiednią ikonę powoduje uruchomienie przeglądarki systemowej i wczytanie strony głównej danego serwisu. Nie tego można by się spodziewać po telefonie, który reklamowany jest jako mocno społecznościowy.

Aparat fotograficzny

Wbudowany aparat pozwala na wykonywanie zdjęć w rozdzielczości 2 Mpix (1600 x 1200 pikseli). Nie znajdziemy tutaj funkcji autofokus czy elementu doświetlającego rejestrowane ujęcia. W menu aparatu fotograficznego znajdziemy kilka podstawowych funkcji, których regulacja nie powinna stanowić dla nikogo większego problemu. Na pocieszenie producent dorzucił system rozpoznający uśmiech.

Zdjęcia wykonane opisywanym Samsungiem należy ocenić pozytywnie. Poza ich niezbyt dużą rozdzielczością, zaskakują one, przede wszystkim, swoją wyrazistością oraz liczbą uchwyconych szczegółów. Nie znajdziemy na nich większych przekłamań czy niedoskonałości. Można śmiało powiedzieć, że aparat fotograficzny wykorzystywany w naturalnym oświetleniu to mocna strona telefonu (nie licząc braku autofokusa i lampy błyskowej, oraz biorąc pod uwagę jego parametry). Przyzwyczajenia wymaga fakt, że przyciśnięcie spustu migawki nie powoduje natychmiastowego wykonania zdjęcia - da się zauważyć niewielkie jego opóźnienie.

W zakresie nagrywania materiałów wideo, Corby nie ma powodów do zbytniego chwalenia się. Jakość QVGA (320 x 240 pikseli) oraz prędkość 15 klatek na sekundę to jedyne, na co możemy tutaj liczyć. Jakość filmów nie jest niestety tak dobra, jak zdjęć. Mała liczba klatek nie jest co prawda zbyt widoczna, jednak odwzorowanie szczegółów oraz ich wyrazistość jest na niskim poziomie. Wyraźnie widać niedoskonałości obrazu, a jego subiektywny odbiór nie jest dobry. Nagrywanie wideo nie jest mocną stroną Corby.

Bateria

Standardowa bateria o pojemności 960 mAh została wykonana w technologii litowo-jonowej. Podobnie jak inne ogniwa stosowane w najnowszych urządzeniach Samsunga - jest powodem do dumy. Przy około 15 minutach dziennie rozmów i obsłudze kilkudziesięciu wiadomości, telefon bez większych przeszkód działa 3,5 doby, a nawet i dłużej. Jest to na tyle dobry wynik, że można zapomnieć w którym miejscu pozostawiło się ładowarkę. Dobra bateria to zdecydowanie najmocniejsza strona telefonu.

Podsumowanie

Samsung Corby to telefon warty uwagi. Jako urządzenie z niższej półki posiada co prawda kilka wad i niedociągnięć, ale jego ogólny odbiór jest bardzo pozytywny. Pozytywnie zaskakuje, przede wszystkim, jakość wykonanych zdjęć oraz długość pracy na pojedynczym ładowaniu baterii. Cieszą niewielkie wymiary i waga, dobrze działający i niemałych rozmiarów ekran, wejście na karty microSD czy atrakcyjny wizualnie i ergonomiczny interfejs. W połączeniu z niewygórowaną ceną, za jaką można nabyć ten telefon u operatorów, otrzymujemy propozycję, która powinna zainteresować osoby poszukujące prostego i ładnego telefonu o podstawowych możliwościach i ponadprzeciętnej użyteczności.

Wady:
- słaba jakość nagrywanych filmów wideo
- niestandardowe gniazdo kabla USB/ładowarki
- przeciętna jakość rozmów
- zestaw słuchawkowy z końcówką JACK 2,5 mm

Zalety:

- kompaktowe gabaryty jak na telefon dotykowy
- niemały ekran
- dwie dodatkowe obudowy w komplecie
- bardzo dobra bateria
- ponadprzeciętna jakość zdjęć (jak na klasę urządzenia)
- estetycznie i ergonomiczne menu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)