None
W wyszukiwarce Google wpisujemy "google easter egg" i klikamy przycisk "Szczęśliwy traf". Możemy dzięki temu pograć w niewielką gierkę, w której wcielamy się w króliczka łapiącego spadające jajka. Żeby ukryta mini-gierka nie znudziła nam się za szybko, programiści Google uwzględnili rosnący poziom trudności wraz z każdym ułożonym z jajek napisem "GOOGLE".
Gierka wewnątrz Winamp'a
W popularnym odtwarzaczu multimediów - Winamp również można znaleźć kilka ciekawych ukrytych funkcji. Chyba najprzyjemniejszą niespodzianką jest obracająca się ryba. Brzmi dziwnie? Aby przekonać się co ukryli dla nas twórcy popularnego odtwarzacza wykonaj następujące czynności:
- otwórz Winamp'a, wybierz zakładkę "Preferencje" (Ctrl P) z menu "Opcje";
- odszukaj sekcję "Wtyczki" i podświetl Nullsoft: Decoder Vorbis
- wtedy kliknij przycisk "Informacje";
Pojawi się ryba. Klikając na nią wprawiasz ją w obroty. Im szybciej klikasz, tym szybciej się obraca. Wyniki przedstawiane są w jednostkach RPM (Revolutions per minute) obrazujących ilość obrotów ryby na minutę. Licznik zapamiętuje najwyższe wyniki.
Microsoft a zdrowa żywność
Oczywiście pracownicy jednego z najpopularniejszych twórców oprogramowania na świecie - Microsoftu, nie mogli odpuścić okazji do ukrycia kilku niespodzianek. Jedna z ciekawszych funkcji wiąże się z systemowym syntezatorem mowy w Windows XP. Aby usłyszeć jak system odczytuje angielskie słowo soja, wykonaj następujące czynności:
- z panelu sterowania (w menu start) wybierz opcję "Mowa";
- w polu tekstowym "Użyj następującego tekstu do podglądu głosu" wpisz "soy" (bez cudzysłowów);
- wciśnij przycisk "podgląd głosu".
Microsoftowy syntezator mowy odczyta słowo "soy" (ang. soja) w sposób nieco dziwniejszy niż zwykle. Sami się przekonajcie.
Pinball "na kodach"
Easter egg dla systemu Windows XP. Tym razem dla ludzi, którym nie idzie zbyt dobrze w microsoftowego Pinballa. By pokazać znajomym, kto tu rządzi wystarczy odpalić grę "Pinball", a wtedy (po tym jak piłka już się pojawi) wstukać na klawiaturze "hidden test" (bez cudzysłowów). Jeżeli wpiszecie hasło poprawnie gra pozwoli odtąd przeciągać piłkę kursorem w dowolne miejsca dowolną ilość razy. Można dzięki temu oszukiwać i uzyskiwać bardzo imponujące rekordy.
Mistrz Pasjansa
Kolejna ukryta funkcja w systemie Windows XP. Irytował Cie kiedyś pasjans, który wydawał się nie do ułożenia? Programiści Microsoftu doświadczali chyba podobnych uczuć, ponieważ podobnie jak w przypadku triku z grą "Pinball" zaimplementowali sposób na nabicie bardzo wysokich rekordów w pasjansie. By zastosować easter egg należy rozpocząć grę i poczekać aż czas przekroczy 30 sekund. Wtedy wciskamy kombinację klawiszy Alt Shift 2, a nasza gra zakończy się z wysokim wynikiem i wyświetli znany ekran przesypujących się kart. To nie wszystko. Kiedy po "zwycięstwie" pojawi się pytanie "Czy rozdać ponownie?" - wystarczy odmówić, a potem wcisnąć kombinację Alt Shift 2. Bonus punktowy zostanie ponownie doliczony do naszego wyniku i ujrzymy kolejny ekran zwycięstwa. Łatwo się domyślić, że dzięki temu można zgromadzić na prawdę imponujące wyniki.
Odpowiedź na wszystko
Po zostaniu rekordzistami w Windowsowych grach wróćmy do ciekawostek ukrytych w sieci. Kiedy w wyszukiwarce Google wpiszemy zapytanie "answer to life the universe and everything" (ang. odpowiedź na życie, wszechświat i wszystko) otrzymamy odpowiedź od kalkulatora Google: "42". Jest to nawiązanie do książki Douglasa Adamsa "Autostopem przez Galaktykę". Ultimate Question of Life, the Universe, and Everything (inne tłumaczenie to: Ostateczne Pytanie dotyczące Życia, Wszechświata i Całej Reszty) zostało zadane przez wybitnie inteligentne istoty z innego wymiaru (znane ludziom jako Myszy) wysoce wyrafinowanemu komputerowi, skonstruowanemu wyłącznie na tę okazję: Deep Thought (Głęboka Myśl). Po siedmiu i pół milionach lat skomplikowanych obliczeń Deep Thought udzielił odpowiedzi, dotyczącej Życia, Wszechświata i Całej Reszty. Brzmiała ona 42. Liczba ta jest również ostatnią z tajemniczych liczb w serialu "Zagubieni".
Bush zataja fakty
Nie jest tajemnicą, że świat nie za bardzo polubił byłego już prezydenta USA Georga Busha. Upust swoim frustracjom dali twórcy aplikacji notatnika w Windows XP. Wystarczy otworzyć wspomniany notatnik i wpisać frazę "Bush hid the facts" (Bush ukrył fakty), następnie zapisz dokument nadając mu dowolną nazwę (np. bush.txt). Zamknij aplikację, a następnie otwórz dokument ponownie.
Hmmm... chyba wpisywałeś tam coś, czyż nie? Czyżby jednak Bush naprawdę zatajał fakty?
Gort! Klaatu barada nikto!
Teraz dla odmiany ukryta funkcja popularnej przeglądarki internetowej Firefox. W przeglądarce można wstukać w pasku URL frazę "about:robots" (oczywiście bez cudzysłowów). Dzięki temu zabiegowi nawiążemy bezpośredni kontakt z nacją robotów. Sami sprawdźcie treść ich wiadomości. Gort! Klaatu barada nikto!
Księga Mozilli
Kolejny easter egg w popularnej przeglądarce Firefox. Wpisując w pasku "about:mozilla" zobaczymy cytaty z Księgi Mozilli. Fragmenty luźno nawiązują do motywu apokalipsy, ale opowiadają o bardzo współczesnych elementach, takich jak przeglądarki, język HTML itp.
Google i Chuck Norris
Na koniec ukryta ciekawostka dla tych, którzy niczego się nie boją lub którym znudziło się już życie doczesne - spróbujemy "wygooglować" samego Chucka Norrisa. W wyszukiwarce Google wpisz "google chuck norris" i wciśnij przycisk "Szczęśliwy traf". Pojawi się strona z komunikatem "Google won't search for Chuck Norris because it knows you don't find Chuck Norris, he finds you." (Google nie będzie szukać Chucka Norrisa, gdyż wie, że to nie Ty znajdziesz Chucka Norrisa, tylko on znajdzie ciebie).
W rubryce "sugestie" pojawią się także praktyczne porady, co począć w tej sytuacji:
- Run, before he finds you (Uciekaj zanim cię znajdzie)
- Try a different person (Spróbuj znaleźć inną osobę)