Żyły pod ziemią 3 mln lat. Naukowcy odkryli je dopiero teraz

Żyły pod ziemią 3 mln lat. Naukowcy odkryli je dopiero teraz

Talpa hakkariensis - nowy gatunek kreta
Talpa hakkariensis - nowy gatunek kreta
Źródło zdjęć: © University of Plymouth
16.08.2023 13:14, aktualizacja: 16.08.2023 21:43

Co roku naukowcy odkrywają tysiące nowych gatunków żyjących na Ziemi. Rzadko jednak zdarza się, by odkrywano istnienie ssaków. W tym roku naukowcom udało się poznać dwa nowe gatunki kretów. Jeden z nich jest obecny na naszej planecie od prawie 3 mln lat.

Naukowcy wciąż dokonują nietypowych odkryć. Jak czytamy w serwisie popularmechanics.com, przewiduje się, że w 2023 r. odkrytych zostanie ok. 7 tys. nowych gatunków owadów. W tym roku dokonano jednak też rzadkiego odkrycia, jakim z pewnością są dwa nowe gatunki ssaków, a konkretnie kretów.

Odkrycia dokonali badacze z Turcji, Wielkiej Brytanii i USA. Udowodnili oni przy tym, że nowe gatunki są odległe biologicznie od znanych nam przedstawicieli zwierząt z tego rodzaju. Nowe gatunki kretów to Talpa hakkariensis i Talpa davidiana tatvanensis. Żyją one w górach we wschodniej Turcji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dwa gatunki kretów są odporne na wysokie temperatury - tolerują nawet 50 stopni Celsjusza. Zimy spędzają z kolei pod wysoką, ok. dwumetrową warstwą śniegu.

- Bardzo rzadko zdarza się dzisiaj odkrycie nowego gatunku ssaka - podkreślił jeden z autorów badania, prof. David Bilton z University of Plymouth, który w swojej karierze odkrył już prawie 80 nowych gatunków zwierząt, głównie owadów.

- Znamy około 6,5 tys. gatunków ssaków. Dla porównania – jest około 400 tys. znanych gatunków chrząszczy, a szacuje się, że jest ich 1-2 mln. Z zewnątrz nowo odkryte krety wydają się podobne do znanych już gatunków ze względu na to, że ewolucja pod ziemią narzuca duże ograniczenia kształtu i wielkości ciała – tak naprawdę krety mają bardzo niewiele możliwości w tej kwestii. Nasze badanie pokazuje, jak łatwo możemy nie doszacować bioróżnorodności – szczególnie pośród ssaków, co do których wielu ludzi zakłada, że znamy już wszystkie gatunki żyjące na naszej planecie - opisał prof. Bilton.

Nowe odkrycie sprawiło, że znamy już nie 16, a 18 gatunków kretów, które żyją na terenie Eurazji. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, naukowcy nie mają wątpliwości, że w wyniku dalszych badań możliwe jest odkrycie kolejnych gatunków kretów.

W całym odkryciu zaskakujące jest to, jak długo Talpa hakkariensis żył w ukryciu przed ludzkością. Z badań wynika, że dzięki swoim niezwykłym umiejętnościom przetrwania w trudnym środowisku, był w stanie funkcjonować od ok. 3 mln lat w ukryciu przed oczami ludzi.

- Jeśli chcemy chronić gatunki, musimy przede wszystkim mieć świadomość, że one istnieją - podsumowuje prof. Bilton.

Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)