Żyły pod ziemią 3 mln lat. Naukowcy odkryli je dopiero teraz

Talpa hakkariensis - nowy gatunek kreta
Talpa hakkariensis - nowy gatunek kreta
Źródło zdjęć: © University of Plymouth

16.08.2023 13:14, aktual.: 21.01.2024 12:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co roku naukowcy odkrywają tysiące nowych gatunków żyjących na Ziemi. Rzadko jednak zdarza się, by odkrywano istnienie ssaków. W tym roku naukowcom udało się poznać dwa nowe gatunki kretów. Jeden z nich jest obecny na naszej planecie od prawie 3 mln lat.

Naukowcy wciąż dokonują nietypowych odkryć. Jak czytamy w serwisie popularmechanics.com, przewiduje się, że w 2023 r. odkrytych zostanie ok. 7 tys. nowych gatunków owadów. W tym roku dokonano jednak też rzadkiego odkrycia, jakim z pewnością są dwa nowe gatunki ssaków, a konkretnie kretów.

Odkrycia dokonali badacze z Turcji, Wielkiej Brytanii i USA. Udowodnili oni przy tym, że nowe gatunki są odległe biologicznie od znanych nam przedstawicieli zwierząt z tego rodzaju. Nowe gatunki kretów to Talpa hakkariensis i Talpa davidiana tatvanensis. Żyją one w górach we wschodniej Turcji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dwa gatunki kretów są odporne na wysokie temperatury - tolerują nawet 50 stopni Celsjusza. Zimy spędzają z kolei pod wysoką, ok. dwumetrową warstwą śniegu.

- Bardzo rzadko zdarza się dzisiaj odkrycie nowego gatunku ssaka - podkreślił jeden z autorów badania, prof. David Bilton z University of Plymouth, który w swojej karierze odkrył już prawie 80 nowych gatunków zwierząt, głównie owadów.

- Znamy około 6,5 tys. gatunków ssaków. Dla porównania – jest około 400 tys. znanych gatunków chrząszczy, a szacuje się, że jest ich 1-2 mln. Z zewnątrz nowo odkryte krety wydają się podobne do znanych już gatunków ze względu na to, że ewolucja pod ziemią narzuca duże ograniczenia kształtu i wielkości ciała – tak naprawdę krety mają bardzo niewiele możliwości w tej kwestii. Nasze badanie pokazuje, jak łatwo możemy nie doszacować bioróżnorodności – szczególnie pośród ssaków, co do których wielu ludzi zakłada, że znamy już wszystkie gatunki żyjące na naszej planecie - opisał prof. Bilton.

Nowe odkrycie sprawiło, że znamy już nie 16, a 18 gatunków kretów, które żyją na terenie Eurazji. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, naukowcy nie mają wątpliwości, że w wyniku dalszych badań możliwe jest odkrycie kolejnych gatunków kretów.

W całym odkryciu zaskakujące jest to, jak długo Talpa hakkariensis żył w ukryciu przed ludzkością. Z badań wynika, że dzięki swoim niezwykłym umiejętnościom przetrwania w trudnym środowisku, był w stanie funkcjonować od ok. 3 mln lat w ukryciu przed oczami ludzi.

- Jeśli chcemy chronić gatunki, musimy przede wszystkim mieć świadomość, że one istnieją - podsumowuje prof. Bilton.

Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (7)
Zobacz także