Życie na Marsie? Naukowcy chcą go szukać w nietypowym miejscu

Poszukiwanie życia pozaziemskiego skupia się głównie na wodzie oraz atmosferze. Jednak teraz naukowcy chcą ustalić, czy życie może istnieć głęboko pod powierzchnią Marsa, Księżyca czy innych, podobnych obiektów we wszechświecie. 

Powierzchnia Marsa
Powierzchnia Marsa
Źródło zdjęć: © NASA

24.09.2020 11:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy z Centrum Astrofizyki Harvard & Smithsonian (CfA) i Florida Institute of Technology (FIT) chcą poszukiwać życia pozaziemskiego w zupełnie innym miejscu niż te, w których do tej pory próbowano znaleźć ślady organiczne. Ich zdaniem nie tylko w wodzie czy atmosferze można natknąć się na organizmy żywe - mają zamiar sprawdzić, czy głęboko pod powierzchnią Marsa może przetrwać życie

- Zbadaliśmy, czy warunki sprzyjające życiu mogą istnieć głęboko pod powierzchnią skalistych obiektów, takich jak Księżyc lub Mars - wyjaśnia Lingam, główny autor badań. - Jeżeli było to możliwe w pewnym momencie ich historii, to chcieliśmy ustalić, jak naukowcy mogą poszukiwać śladów dawnego życia podpowierzchniowego.

Jednym z wyzwań dla naukowców było określenie potencjału istnienia wody tam, gdzie wydaje się, że jej nie ma. "Woda powierzchniowa wymaga atmosfery, by odpowiednie ciśnienie utrzymało ją w stanie ciekłym; jednak pod powierzchnią to ciśnienie jest wywierane przez nacisk skał", wyjaśnia Lingram. "Na przykład, Mars nie ma obecnie żadnych stałych zbiorników wodnych na swojej powierzchni, ale wiadomo, że ma podpowierzchniowe jeziora", dodaje badacz.

Życie pod powierzchnią Marsa i Księżyca

Zdaniem naukowców zarówno Mars, jak i Księżyc spełniają warunki, które pozwoliłby na istnienie wody w stanie ciekłym głęboko pod powierzchnią obiektów. Zespołowi udało się również ustalić, jakie organizmy mogłyby przetrwać w takich warunkach. Okazało się, że "limit materiału biologicznego może być o kilka procent niższy od podpowierzchniowej biosfery Ziemi i tysiąc razy mniejszy niż globalna biomasa Ziemi".

Lingram wyjaśnił, że kriofile - organizmy rozwijające się w ekstremalnie zimnych środowiskach - mogą nie tylko potencjalnie przetrwać, ale także rozmnażać się na pozornie pozbawionych życia skalistych ciałach. "Występują w miejscach stale zimnych na Ziemi, takich jak regiony polarne i głębiny morskie, ale mogą także istnieć na Księżycu lub Marsie".

Jeśli chodzi o poszukiwanie podpowierzchniowego życia na Księżycu i Marsie, naukowcy zauważają, że nie będzie to łatwe, ponieważ wymaga zupełnie nowych narzędzi i technologii, które do tej pory nie były wykorzystywane na sąsiednich ciałach niebieskich. 

Wyzwania nie oznaczają jednak, że znalezienie życia w podpowierzchniowej biosferze skalistego ciała jest niemożliwe, nawet w niedalekiej przyszłości. Naukowcy zwrócili uwagę, że pierwsze wiercenia mogą mieć miejsce jeszcze w czasie misji Artemis, w ramach której ludzie powrócą na Księżyc już w 2024 roku. 

Badania zostały opublikowane w The Astrophysical Journal Letters.

Źródło artykułu:WP Tech
wiadomościmarsksiężyc
Komentarze (1)