Zwykłe przedmioty pod mikroskopem

Zwykłe przedmioty pod mikroskopem

25.03.2016 11:49, aktual.: 29.12.2016 08:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zwykłe przedmioty, których używamy codziennie wyglądają zupełnie inaczej, kiedy spojrzy się na nie okiem mikroskopu. Potrafisz zgadnąć, co przedstawiaj te obrazy?

Rzep to wynalazek inspirowany naturą (podobne haczyki występują na owocach łopianu - kulkach, które łatwo przyczepiają się do tkanin). Jedna z jego części jest pokryta małymi haczykami, a druga tkaniną, której powierzchnia umożliwia połączenie obu stron. Genialny wynalazek, który od czasu opatentowania w 1951 roku ułatwia nam życie, nie jest jednak pozbawiony wad - po wielokrotnym zapinaniu i odpinaniu haczyki zaczynaj się odkształcać.

1 / 7

Skserowana litera

Obraz
Eastnews/SPL

Papier z naniesionym przez kserokopiarkę tonerem. Na zdjęciu widać też nieregularną, włóknistą strukturę papieru.

2 / 7

Rajstopy

Obraz
Eastnews/SPL

Na zdjęciu widać nylonowe włókna ułożone w pętle. Kiedy dojdzie do przerwania jednej z nich, nitki "prują się" jedna za drugą, ponieważ wszystkie są ułożone w elastyczną siatkę.

3 / 7

Igła gramofonu

Obraz
Eastnews/SPL

Przed wynalezieniem CD dźwięki zapisywano na winylowych płytach w postaci rowków o nieregularnych brzegach. Drgania przemieszczającej się w nich igły są przetwarzane na impulsy elektryczne. Przy pomocy gęsto ułożonych rowków na jednej stronie płyty o średnicy 30 cm można było zapisać do 25 minut nagrania.

4 / 7

Kulka od długopisu

Obraz
Eastnews/SPL

Kulka, która znajduje się w kocówce długopisu umożliwia równomierne rozprowadzanie tuszu po papierze. Długopis został wynaleziony w 1938 roku przez węgierskiego artystę i dziennikarza László Bíró.

5 / 7

Struna gitary

Obraz
Eastnews/SPL

Struna gitarowa składa się z wewnętrznych włókien wykonanych z tworzywa sztucznego, które otoczone są z zewnątrz zwiniętą w spiralę stalową nicią.

6 / 7

Igła do zastrzyków

Obraz
Eastnews/SPL

Bakterie o pałeczkowatym kształcie na czubku zużytej igły do zastrzyków.

7 / 7

Żarówka

Obraz
Eastnews/SPL

Włókno tradycyjnej żarówki to bardzo cienki, wielokrotnie zwinięty wolframowy drucik.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)