Zwodowano najnowocześniejszy niszczyciel świata - USS Zumwalt

Zwodowano najnowocześniejszy niszczyciel świata - USS Zumwalt

Zwodowano najnowocześniejszy niszczyciel świata - USS Zumwalt
Źródło zdjęć: © US Navy
31.10.2013 10:24, aktualizacja: 31.10.2013 11:32

W amerykańskiej stoczni Bath Iron Works zwodowano najnowszy niszczyciel klasy Zumwalt - USS Zumwalt, typu DDG 1000. Okręt jest pierwszym z serii niszczycieli zaprojektowanych do prowadzenia operacji na wodach przybrzeżnych oraz atakowania z wody celów znajdujących się na lądzie. USS Zumwalt jest pierwszym z trzech planowanych niszczycieli typu DDG 1000.

Budowa USS Zumwalt rozpoczęła się w lutym 200. roku. Choć okręt został już zwodowany, na razie jest ukończony w ponad 87 proc. W pełni gotowa jednostka ma zostać oficjalnie przekazana Marynarce Wojennej USA pod koniec 2014 roku. Nie oznacza to jednak natychmiastowego wprowadzenia do służby. Ponieważ DDG 1000 to najnowocześniejsze niszczyciele świata, wojsko zdecydowało się na wdrażanie ich w dwóch etapach. Pierwszym będzie wspomniane przekazanie okrętu przez stocznię, a drugim aktywacja systemów uzbrojenia oraz różne testy i próby, w tym morskie. W oficjalnym komunikacie Marynarki Wojennej USA podano, że pełną gotowość operacyjną jednostka powinna osiągnąć w 2016 roku.

_ - To największa jednostka skonstruowana kiedykolwiek przez stocznię Bath Iron Works i jednocześnie największy niszczyciel Marynarki Wojennej USA. Wodowanie było wyjątkowe zarówno pod względem rozmiaru, jak i złożoności całej operacji - _ powiedział kpt. Jim Downey, menadżer projektu budowy okrętów klasy Zumwalt.

Najnowocześniejszy niszczyciel świata

Okręt został naszpikowany najwyższej klasy rozwiązaniami technologicznymi. Pierwszym, co rzuca się w oczy jest nietypowa konstrukcja kadłuba. Wykonano go z kompozytów, które sprawiają, że okręt jest trudno wykrywalny dla radarów, a dziobowi okrętu nadano charakterystyczny odwrócony kształt. Nowoczesne rozwiązania obejmują również zintegrowany elektryczny system zasilania, system broni podwodnej, zewnętrzne wyrzutnie pocisków, system atrap do obrony przed pociskami naprowadzanymi na podczerwień czy autonomiczny system przeciwpożarowy. Wiele emocji wzbudza również bardzo nowoczesne zaawansowane działo (AGS, Advanced Gun System), strzelające amunicją precyzyjną z napędem rakietowym, której zasięg wynosi aż 6. Mm (ok. 116 km).

Tak powstawał USS Zumwalt:

_ (źródło: Bath Iron Works via US Navy) _

Na cześć admirała Elmo Zumwalta

USS Zumwalt nazwano na cześć admirała Elmo Zumwalta, który przewodził Marynarce Wojennej USA w latach 197. - 74. Został on wyróżniony licznymi odznaczeniami, zarówno amerykańskimi, jak i wielu innych krajów, głównie za służbę w trakcie wojny wietnamskiej. Admirał Zumwalt zreformował również Marynarkę USA, poprawiając warunki bytowe załóg oraz likwidując przejawy dyskryminacji rasowej.

_ GB/SW/GB _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (175)