Zwierzęta zmieniają tryb życia. Niektórym grozi wyginięcie

Zwierzęta zmieniają tryb życia. Niektórym grozi wyginięcie

Zwierzęta zmieniają tryb życia. Niektórym grozi wyginięcie
Źródło zdjęć: © Gerard/REPORTER
Arkadiusz Stando
19.06.2018 14:26, aktualizacja: 19.06.2018 15:33

Naukowcy z University of California w Berkeley zaobserwowali dziwne zachowanie ssaków na całej planecie. Wygląda na to, że zwierzęta zmieniają swój tryb życia na nocny, aby unikać styczności z człowiekiem.

W czasopiśmie Science opublikowano artykuł przedstawiający badania naukowców z Berkeley. W ich opracowaniu zawarto wpływ działalności ludzkiej na wzorce aktywności zwierząt. Wyniki są bardzo niepokojące, wygląda na to, że zwierzęta żyjące w okolicach ludzkich osiedli mają skłonność do większej aktywności nocą. Naukowcy wysnuli wniosek - to lęk przed kontaktem z ludźmi.

Niestety najgorszym nie jest sama wina człowieka. Otóż naukowcy twierdzą, że zmiana aktywności zwierząt może zagrozić przetrwaniu niektórych gatunków. A nawet niewielkie zmiany w łańcuchu pokarmowym mogą doprowadzić do lawiny konsekwencji.

Naukowcy przeanalizowali dane 62 gatunków z sześciu kontynentów. Zebrano je między innymi za pomocą kamer z czujnikami ruchu czy nadajnikami GPS. Dane wzięto również z opublikowanych już wcześniej badań dotyczących zmian zachowania konkretnego gatunku. Takich przypadków przesunięcia pory aktywności zarejestrowano aż 76 w przeszłości.

Dane wykazały, że aktywność zwierząt zmieniała się w regionach, gdzie działalność człowieka była wysoka. Szczególnie w sezonach łowieckich dało się ją zauważyć. Wyniki badań pokazały, że funkcjonowanie ssaków było średnio o 20 proc. większe w nocy co jest odpowiedzią na aktywność człowieka. Naukowcy nie mają złudzeń, to zdecydowanie nasza wina. Badania w wielu regionach świata potwierdziły tą samą zależność.

Dobrym przykładem było zachowanie kojotów. Zazwyczaj ich aktywność jest równomiernie rozdzielona między nocą a dniem. Tymczasem w przypadku kojotów żyjących w pobliżu gór Santa Cruz w Kalifornii, nastąpiła zmiana wzorców do tego stopnia, że ok. 70 proc. ich aktywności odbywa się w nocy. Natomiast niektóre gatunki, takie jak dziki, jelenie czy lisy, zmieniły swój tryb życia na praktycznie całkowicie nocny. Łącznie 68 proc. zwierząt które przebadano, zmieniło swój tryb życia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)