Zwierzęta zmieniają tryb życia. Niektórym grozi wyginięcie
Naukowcy z University of California w Berkeley zaobserwowali dziwne zachowanie ssaków na całej planecie. Wygląda na to, że zwierzęta zmieniają swój tryb życia na nocny, aby unikać styczności z człowiekiem.
19.06.2018 | aktual.: 19.06.2018 15:33
W czasopiśmie Science opublikowano artykuł przedstawiający badania naukowców z Berkeley. W ich opracowaniu zawarto wpływ działalności ludzkiej na wzorce aktywności zwierząt. Wyniki są bardzo niepokojące, wygląda na to, że zwierzęta żyjące w okolicach ludzkich osiedli mają skłonność do większej aktywności nocą. Naukowcy wysnuli wniosek - to lęk przed kontaktem z ludźmi.
Niestety najgorszym nie jest sama wina człowieka. Otóż naukowcy twierdzą, że zmiana aktywności zwierząt może zagrozić przetrwaniu niektórych gatunków. A nawet niewielkie zmiany w łańcuchu pokarmowym mogą doprowadzić do lawiny konsekwencji.
Naukowcy przeanalizowali dane 62 gatunków z sześciu kontynentów. Zebrano je między innymi za pomocą kamer z czujnikami ruchu czy nadajnikami GPS. Dane wzięto również z opublikowanych już wcześniej badań dotyczących zmian zachowania konkretnego gatunku. Takich przypadków przesunięcia pory aktywności zarejestrowano aż 76 w przeszłości.
Dane wykazały, że aktywność zwierząt zmieniała się w regionach, gdzie działalność człowieka była wysoka. Szczególnie w sezonach łowieckich dało się ją zauważyć. Wyniki badań pokazały, że funkcjonowanie ssaków było średnio o 20 proc. większe w nocy co jest odpowiedzią na aktywność człowieka. Naukowcy nie mają złudzeń, to zdecydowanie nasza wina. Badania w wielu regionach świata potwierdziły tą samą zależność.
Dobrym przykładem było zachowanie kojotów. Zazwyczaj ich aktywność jest równomiernie rozdzielona między nocą a dniem. Tymczasem w przypadku kojotów żyjących w pobliżu gór Santa Cruz w Kalifornii, nastąpiła zmiana wzorców do tego stopnia, że ok. 70 proc. ich aktywności odbywa się w nocy. Natomiast niektóre gatunki, takie jak dziki, jelenie czy lisy, zmieniły swój tryb życia na praktycznie całkowicie nocny. Łącznie 68 proc. zwierząt które przebadano, zmieniło swój tryb życia.