"Zważyli" naszą Galaktykę. Wynik jest zaskakujący

"Zważyli" naszą Galaktykę. Wynik jest zaskakujący
Źródło zdjęć: © Pxhere
Grzegorz Burtan

12.03.2019 09:00, aktual.: 12.03.2019 11:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy można zmierzyć wagę Drogi Mlecznej? Okazuje się, że jak najbardziej. Oczywiście nie wykorzystuje się do tego wielkiej wagi łazienkowej, tylko nieco bardziej wysublimowanych urządzeń. Które przedstawiły kilka bardzo interesujących danych.

Zanim jednak odpowiemy na pytanie, ile wynosi masa Galaktyki, w której się znajdujemy, warto zadać pytanie, jak tego pomiaru w ogóle dokonano. Wytłumaczenia podjął się Piotr Cieśliński z "Gazety Wyborczej":

"Idea jest następująca: trzeba znaleźć jak najdalsze satelity Drogi Mlecznej - czyli obiekty, które ją okrążają. Gdy zmierzymy ich prędkość oraz odległość od środka Galaktyki, to poznamy masę Drogi Mlecznej, która utrzymuje te obiekty na uwięzi i nadaje im przyspieszenie dośrodkowe"

Za pomiar prędkości i położenia obiektów odpowiedziała sonda Gaia, wystrzelona w 2013 roku przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA.

Oto, co udało się ustalić naukowcom. Masa Drogi Mlecznej wynosi tyle, ile masa półtora biliona Słońc. Bilion to tysiąc miliardów, a Słońce waży 1,9884 kwintyliona (jedynka i 30 zer) kilogramów i jest ponad 330 tys. razy większe od masy Ziemi.

Co ciekawe, masa naszej Galaktyki wynosi tyle, ile średnia innych galaktyk w kosmosie. Można nawet powiedzieć, że mieścimy się w międzygalaktycznej średniej. Najcięższe potrafią osiągać masę 30 bilionów razy większą od Słońca.

internettechnologie i naukasłońce
Komentarze (64)