Zużyte baterie powodują setki pożarów. Eksperci ostrzegają
29.10.2020 13:33, aktual.: 01.03.2022 14:27
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Eksperci ostrzegają przed wyrzucaniem zużytych baterii do ogólnych odpadów i poddawaniem ich nieprawidłowemu recyklingowi. Każdego roku takie baterie powodują setki pożarów w miejscach ich składowania.
Według organizacji Environmental Services Association (ESA) baterie wyrzucane wraz z odpadami ogólnymi prawdopodobnie zostaną zmiażdżone lub przebite podczas zbiórki i przetwarzania. Niektóre typy, szczególnie akumulatory litowo-jonowe i akumulatory niklowo-wodorkowe, po uszkodzeniu mogą zapalić się lub eksplodować i podpalić inne materiały. W niektórych przypadkach takie incydenty kończą się poważnym pożarem.
Zużyte baterie mogą być poważnym zagrożeniem
Jak podaje "The Guardian", uważa się, że baterie litowo-jonowe były odpowiedzialne za co najmniej 250 pożarów w zakładach recyklingu i unieszkodliwiania odpadów w całej Wielkiej Brytanii w pierwszym kwartale 2020 r. Stanowiły ponad jedną trzecią wszystkich zgłoszonych pożarów zgłoszonych w tym okresie.
Baterie litowo-jonowe są zazwyczaj stosowane w laptopach, tabletach, telefonach komórkowych, urządzeniach Bluetooth, golarkach, elektrycznych szczoteczkach do zębów czy e-papierosach. Według ESA są coraz częściej wykorzystywane w urządzeniach powszechnego użytku, a to oznacza, że problem może się nasilić, jeśli ludzie nie zmienią swoich dotychczasowych zachowań. Organizacja zaznacza, że mieszkańcy Wielkiej Brytanii wyrzucają 22 000 ton baterii rocznie, ale tylko 45 proc. jest poddawanych prawidłowemu recyklingowi.
Nieprawidłowy recykling grozi pożarem
- Pożary spowodowane przez niedbale wyrzucone baterie zagrażają życiu, powodują miliony funtów szkód i zakłócają usługi związane z odpadami - powiedział Jacob Hayler, dyrektor wykonawczy ESA. Dodał: - wzywamy konsumentów do odpowiedzialnego recyklingu baterii, korzystania z punktów recyklingu baterii w sklepach i centrach recyklingu lub oddzielnej zbiórki baterii, jeśli jest dostępna.
Zdaniem Marka Andrewsa, który zarządza kwestiami pożarów odpadów w brytyjskim National FireChiefs Council, baterie w odpadach domowych i recyklingu mogą prowadzić do dużych i długotrwałych pożarów.
Z raportu "Friends of the Earth", wydanego w 2010 roku wynika, że tylko 5 proc. baterii litowo-jonowych na świecie jest poddawanych prawidłowemu recyklingowi. Od tego czasu wiele się zmieniło, jednak wciąż sporo zużytych baterii jest przechowywanych w nieprawidłowy sposób, a część osób nie ma świadomości, jakie zagrożenie wiąże się z wyrzucaniem zużytych baterii do ogólnych odpadów.