Trwa ładowanie...
d77akc7

Bateria będzie działać dwa razy dłużej. Naukowcy stworzyli sieć nanołańcuchów

Baterie będą działać dłużej? Naukowcy od lat borykają się z kilkoma problemami dotyczącymi baterii litowo-jonowych. Chociaż aktualnie są najlepszym rozwiązaniem dostępnym na rynku, to wciąż daleko im do perfekcji. Badacze z Purdue University właśnie znaleźli rozwiązanie jednego z problemów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bateria będzie działać dłużej
Bateria będzie działać dłużej (Purdue University, Fot: Henry Hamann)
d77akc7

Naukowcy oraz technicy z Purdue University zaprezentowali nowy rodzaj elektrody baterii litowo-jonowej. Nowa struktura kluczowych elementów jak np. akumulator może nie tylko skrócić czas ładowania, wydłużyć czas działania ale także wpłynie na ich żywotność.

Wedle badań opublikowanych na łamach wrześniowej okładki magazynu Applied Nano Materials, naukowcy stworzyli sieć "nanołańcuchów" (nanochains). Wykorzystali do tego antymon, półmetal, którego właściwości zwiększają pojemność baterii litowo-jonowych.

W testach porównano elektrody nanołańcuchowe z elektrodami grafitowymi, popularnie wykorzystywanymi w bateriach. Wyniki były niesamowite. Na podstawie 100 przeprowadzonych eksperymentów, nanołańcuchowe elektrody wykazywały dwukrotnie większą pojemność w ciągu 30 minut ładowania, niż klasyczne elementy baterii.

d77akc7

Niektóre z używanych komercyjnie akumulatorów wykorzystują już podobny schemat. Jednakże używane w nich materiały mają tendencję do rozszerzania się (nawet trzykrotnie) podczas ładowania, co powoduje zagrożenie wybuchem. "Używanie tego typu ulepszeń baterii jest niebezpieczne" - mówił Vilas Pol, profesor z Purdue University.

Zobacz też: Mróz wrogiem telefonów. Dlaczego baterie w smartfonach szybciej wyładowują się, gdy jest zimno?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d77akc7

Podziel się opinią

Share

d77akc7

d77akc7
Więcej tematów