Zrobił zdjęcie sera i trafił do więzienia - policja przeanalizowała odciski palców

Zdjęcie sera ze sklepu pomogło policji w złapaniu poszukiwanej osoby
Zdjęcie sera ze sklepu pomogło policji w złapaniu poszukiwanej osoby
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek

24.05.2021 20:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Policja w Wielkiej Brytanii wysłała do więzienia poszukiwanego dealera narkotyków Carla Stewarta po tym, jak ten udostępnił przez sieć zdjęcie sera pleśniowego. Wszystko dlatego, że śledczy dokładnie przeanalizowali fotografię.

Stewart trafił do więzienia na 13 lat. Wcześniej przyznał się do stawianych mu zarzutów, między innymi handlu kokainą i heroiną. Co najciekawsze, policja dotarła do podejrzanego dzięki fotografii sera pleśniowego. Zdjęcie było tak dobre technicznie, że udało się na nim dostrzec, a po dokładnej analizie zidentyfikować odciski palców.

Skazany przesłał opisywane zdjęcie do innej osoby za pośrednictwem czatu EncroChat. Ten teoretycznie jest szyfrowany, ale jak podaje The Verge, w praktyce warstwa zabezpieczeń ma wiele luk, które mogli wykorzystać śledczy. Jak udało się ustalić, policja z Merseyside zidentyfikowała w ten sposób ok. 10 tys. użytkowników aplikacji z Wielkiej Brytanii, którzy są zaangażowani w szeroko pojętą działalność przestępczą, w tym koordynację i planowanie dostaw narkotyków.

Ten przykład pokazuje, że umieszczane w internecie lub przesyłane przez sieć zdjęcia mogą zostać na wiele sposobów wykorzystane, w tym przypadku w korzystny sposób - by pomóc śledczym.

Innym przykładem może być jednak działalność oszustów, którzy wyłapują specyficzne zdjęcia publikowane w internecie, by dzięki nim spreparować filmy pornograficzne z pomocą sztucznej inteligencji. Później szantażują ich upublicznieniem rzekomego nagranego.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (74)