Zobacz największą w Europie farmę ogniw słonecznych

Zobacz największą w Europie farmę ogniw słonecznych
Źródło zdjęć: © sunedison.com

24.11.2010 12:37, aktual.: 24.11.2010 12:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W pobliżu włoskiego miasteczka Rovigo powstała jedna z największych na świecie farm ogniw fotowoltaicznych. Pozwala ona pozyskiwać elektryczność z energii promieniowania słonecznego. Elektrownia jest...

W pobliżu włoskiego miasteczka Rovigo powstała jedna z największych na świecie farm ogniw fotowoltaicznych. Pozwala ona pozyskiwać elektryczność z energii promieniowania słonecznego. Elektrownia jest w stanie wytworzyć nawet 70 MW energii, co daje jej miano największej tego typu konstrukcji w Europie.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 27. mln Euro. Przy jej realizacji uczestniczyło 350 osób i wykorzystano najnowsze technologie. W październiku, zgodnie z planem farma została oficjalnie uruchomiona i podłączona do włoskiej sieci energetycznej.

W pierwszym roku eksploatacji, zakłada się pozyskanie "czystej" energii pozwalającej zasilić 1. 150 gospodarstw domowych. Bezpośrednio ma się to przełożyć na redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 41 000 ton, czyli tyle ile rocznie wytwarza 8 000 samochodów.

Obraz
© (fot. sunedison.com)

W rzeczywistości przez wielu za największą nadal może być uważana farma Finsterwalde Solar Park, znajdująca się w Brandenburgii (Niemcy). Jednak z technicznego punktu widzenia, jest to zespół trzech elektrowni (Finsterwalde I, Finsterwalde II oraz Finsterwalde III), które łącznie dostarczają 81 MW energii. Warto również wspomnieć o Hiszpanii, w której farmy ogniw fotowoltaicznych są bardzo popularne. Największa z nich generuje 60 MW, jednak przeważnie są to elektrownie wytwarzające od 10 do 30 MW.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (155)