Zobacz, co znajduje się po drugiej stronie Ziemi

Zobacz, co znajduje się po drugiej stronie Ziemi
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Adam Bednarek

18.10.2018 09:16, aktual.: 18.10.2018 10:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gdzie dokładnie byśmy trafili, gdybyśmy przebili się pionowo przez całą Ziemię? Dzięki tej mapie możecie poznać odpowiedź. No chyba, że wierzycie w teorię, że Ziemia jest płaska.

Jeśli jednak nadal sądzicie, że zwolennicy poglądu “Ziemia jest płaska” nie mają racji, nie pozostaje wam nic innego, jak skorzystać ze specjalnej mapy - znajdziecie ją pod tym adresem.

Zasady są proste: po lewej stronie mamy miejsce, w którym zaczynamy kopać, a po prawej otrzymujemy odpowiedź, gdzie byśmy trafili. W przypadku Polski mielibyśmy mokre lądowanie - gdzieś między Oceanem Południowym a Oceanem Spokojnym.

Obraz
© .findlatitudeandlongitude.com

Jest też bardziej efektowna graficznie - a przy okazji nawiązująca do dziecięcych marzeń - wersja tej mapy:

Obraz
© antipodesmap.com

"Fachowo" nazwa na takie miejsca to antypody. Jak mówi Wikipedia, to "punkt na powierzchni Ziemi, który w stosunku do określonego punktu jest położony dokładnie po drugiej stronie planety, tj. na drugim końcu jej średnicy". Antypody mają szerokość geograficzną o tej samej wartości liczbowej, ale przeciwnej półkuli (północna - południowa).

Zobacz także: Zwierzęta w kosmosie

Tyle teoria, bo praktyka dzięki tej mapie prezentuje się znacznie ciekawiej. Warto zabrać wirtualną łopatę do Hiszpanii, by "przebić się" do Nowej Zelandii. Z kolei kopiąc w Rosji, niedaleko granicy z Mongolią, dostaniemy się do Argentyny. Właśnie tego dowiecie się z tej nietypowej mapy. Może nie jest to wiedza, która odmieni wasze życie, ale na pewno pozwoli zagiąć znajomych.

Tak, ta zabawa jest absurdalna, ale “odkrywanie” tuneli sprawia sporo frajdy. I zajmuje zaskakująco dużo czasu.

A żeby grupie wierzącej w płaską Ziemię nie było smutno, odpowiadam na pytanie, w co by trafili, gdyby zaczęli kopać długi tunel: w skorupę żółwia podtrzymującego planetę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (346)
Zobacz także