Zobacz, co znajduje się po drugiej stronie Ziemi

Gdzie dokładnie byśmy trafili, gdybyśmy przebili się pionowo przez całą Ziemię? Dzięki tej mapie możecie poznać odpowiedź. No chyba, że wierzycie w teorię, że Ziemia jest płaska.

Zobacz, co znajduje się po drugiej stronie Ziemi
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Adam Bednarek

18.10.2018 | aktual.: 18.10.2018 10:55

Jeśli jednak nadal sądzicie, że zwolennicy poglądu “Ziemia jest płaska” nie mają racji, nie pozostaje wam nic innego, jak skorzystać ze specjalnej mapy - znajdziecie ją pod tym adresem.

Zasady są proste: po lewej stronie mamy miejsce, w którym zaczynamy kopać, a po prawej otrzymujemy odpowiedź, gdzie byśmy trafili. W przypadku Polski mielibyśmy mokre lądowanie - gdzieś między Oceanem Południowym a Oceanem Spokojnym.

Obraz
© .findlatitudeandlongitude.com

Jest też bardziej efektowna graficznie - a przy okazji nawiązująca do dziecięcych marzeń - wersja tej mapy:

Obraz
© antipodesmap.com

"Fachowo" nazwa na takie miejsca to antypody. Jak mówi Wikipedia, to "punkt na powierzchni Ziemi, który w stosunku do określonego punktu jest położony dokładnie po drugiej stronie planety, tj. na drugim końcu jej średnicy". Antypody mają szerokość geograficzną o tej samej wartości liczbowej, ale przeciwnej półkuli (północna - południowa).

Zobacz także: Zwierzęta w kosmosie

Tyle teoria, bo praktyka dzięki tej mapie prezentuje się znacznie ciekawiej. Warto zabrać wirtualną łopatę do Hiszpanii, by "przebić się" do Nowej Zelandii. Z kolei kopiąc w Rosji, niedaleko granicy z Mongolią, dostaniemy się do Argentyny. Właśnie tego dowiecie się z tej nietypowej mapy. Może nie jest to wiedza, która odmieni wasze życie, ale na pewno pozwoli zagiąć znajomych.

Tak, ta zabawa jest absurdalna, ale “odkrywanie” tuneli sprawia sporo frajdy. I zajmuje zaskakująco dużo czasu.

A żeby grupie wierzącej w płaską Ziemię nie było smutno, odpowiadam na pytanie, w co by trafili, gdyby zaczęli kopać długi tunel: w skorupę żółwia podtrzymującego planetę.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (346)