Zniknij jak Harry Potter - prawdziwa peleryna niewidka

Zniknij jak Harry Potter - prawdziwa peleryna niewidka
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

25.07.2011 15:15

Amerykańscy naukowcy z uniwersytetu Cornell opracowali pierwszą pelerynę, która potrafi ukryć zdarzenia w czasie

Pierwsze peleryny niewidki działały tylko w częstotliwości mikrofal, jednak kilka lat później naukowcy opracowali peleryny działające dla światła widzialnego oraz dźwięku. Obecne osiągnięcie pozwala zniknąć całkowicie. Jak to możliwe?

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Pracujący nad wynalazkiem fizycy użyli soczewek mogących zmieniać szybkość poruszającego się światła. Cały trik polega na tym, żeby soczewki ułożyć parami, a następnie przepuścić przez nie wiązkę światła. Pierwsza soczewka kompresuje światło, podczas gdy druga je dekompresuje. To zostawia jednak „dziurę”. Przez bardzo krótki czas pojawia się rodzaj przerwy w czasie, w której dowolne zdarzenie jest nierejestrowane. Można to przyrównać do osoby przechodzącej przez ruchliwą ulicę poprzez jednoczesne przyśpieszenie samochodów z przodu oraz spowolnienie z tyłu. W tym samym czasie obserwator na drodze widziałby tylko ciągły strumień samochodów.

Technika ta ma jednak pewne ograniczenia. Obecnie naukowcom udało się sprawić, by rzecz zniknęła tylko na 110 nanosekund, jednakże mówią, że uda im się osiągnąć co najwyżej 120 mikrosekund. Są to jednak początki nowej techniki i biorąc pod uwagę szybki rozwój technologiczny możliwe, że koncepcja zostanie użyta do stworzenia jeszcze lepszej metody ukrywania.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)