Zniewalający widok. Takich zdjęć kosmosu świat nie widział

Teleskop Euclid należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) wykonał wyjątkowe zdjęcia kosmosu. ESA pokazała aż pięć kadrów przedstawiających obraz wszechświata, jakiego dotąd świat nie widział.

Mgławica Koński Łeb.
Mgławica Koński Łeb.
Źródło zdjęć: © ESA
Norbert Garbarek

– Są piękniejsze i ostrzejsze, niż można było się spodziewać, pokazując nam wiele wcześniej niewidzianych obiektów w dobrze znanych obszarach pobliskiego wszechświata – zauważa René Laureijs zaangażowany w projekt Euclid w ESA, który zwraca uwagę na jakość obrazów.

Nigdy wcześniej nie widzieliśmy takich obrazów, zawierających tak wiele szczegółów.

René LaureijsESA

Teleskop Euclid dostarczył pięć zdjęć, na których można podziwiać szereg gwiazd, galaktyk i różnych ciał niebieskich. ESA podkreśla, że grafiki są "niezwykle ostre, nawet podczas przybliżania obrazów". Jednocześnie Giuseppe Racca, kierownik projektu Euclid wyjaśnia, że zasługą tak doskonałych obrazów jest "specjalna konstrukcja optyczna, produkcja i montaż teleskopu i instrumentów oraz niezwykle dokładne celowanie i kontrola temperatury".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Obraz wszechświata w "oczach" teleskopu Euclid

Na największą uwagę zasługuje przede wszystkim Mgławica Koński Łeb, czyli oddalona o ok. 1375 lat świetlnych ciemna chmura. Swą nazwę zawdzięcza kształtowi, który przypomina… głowę konia. Jednocześnie Koński Łeb to najbliższy Ziemi obszar gwiazdotwórczy, który znajduje się na południe od gwiazdy Alnitak. W przeszłości wiele teleskopów wykonywało zdjęcia rzeczonej mgławicy, jednak nigdy dotąd nie udało się dostarczyć tak ostrego obrazu obejmującego obszar, który zarejestrował Euclid.

  • Galaktyka spiralna IC 342.
  • Nieregularna galaktyka NGC 6822.
  • Gromada kulista NGC 6397.
  • Gromada galaktyk w Perseuszu.
[1/4] Galaktyka spiralna IC 342.Źródło zdjęć: © ESA

Naukowcy zaprezentowali też obraz galaktyki spiralnej IC 342, która jest jedną z pierwszych, którą zaobserwował teleskop ESA. Ten odkryty w 1892 r. obszar jest uznawany za trudny do obserwacji – z tego też powodu jest określany mianem "Ukrytej Galaktyki". Choć to obiekt duży i jasny, z uwagi na położenie w pobliżu dysku galaktycznego Drogi Mlecznej, gdzie wprost roi się od gwiazd, zarejestrowanie tej spiralnej galaktyki przez teleskop jest nie lada wyzwaniem.

Poza tym ESA udostępnia zdjęcia nieregularnej galaktyki NGC 6822, która jest pierwszym tego typu obiektem zarejestrowanym przez Euclid. NGC 6822 znajduje się ok. 1,6 mln lat świetlnych od kuli ziemskiej. Na grafikach uwieczniono też gromadę kulistą NGC 6397 oddaloną o ok. 7800 lat świetlnych od Ziemi.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)