Znany YouTuber wstrzymuje oddech. Bierze udział w kampanii przeciwko smogowi

Znany YouTuber wstrzymuje oddech. Bierze udział w kampanii przeciwko smogowi

Znany YouTuber wstrzymuje oddech. Bierze udział w kampanii przeciwko smogowi
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Grzegorz Burtan
24.11.2018 18:12, aktualizacja: 14.12.2018 10:20

Znani Polacy biorą udział w ogólnopolskiej akcji antysmogowej "Pierwsza Doba bez Smogu". Raport Europejskiej Agencji Środowiska (EAA) nie pozostawia złudzeń – co roku z powodu smogu choroby płuc umiera 46 tys. Polaków.

Smog to problem globalny, a w naszej części świata to Polska i Bułgaria przewodzą niechlubnej stawce najbardziej zanieczyszczonych państw. Ma to niebagatelne znaczenie, bo raport jednoznacznie wskazuje na powiązanie pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a zawałem serca, chorobami układu oddechowego, czy rakiem płuc.

Przestań oddychać!

Ambasadorzy marki, znani Polacy (między innymi Rafał Sonik, Krzysztof Zanussi, czy Magda Gessler) zaproszeni do udziału w akcji wstrzymują oddech, żeby pokazać, że to jest jedyny sposób na uniknięcie wdychania smogu. Jednocześnie jest to nawiązanie do tytułowego celu akcji: zebrania Pierwszej Doby bez Smogu. Jak mówi jeden z ambasadorów akcji – znany youtuber i gamer – Remigiusz "Rezigiusz" Wierzgoń:

- Współpracuję z Polsatem czy TVP, więc jestem blisko tradycyjnych mediów. To grono, w którym się znamy i się lubimy. Ale aktorzy i gwiazdy srebrnego ekranu są znani głównie wśród dojrzałych odbiorców. Ja natomiast popularność zdobyłem na YouTube, gdzie przesiaduje głównie młodzież. Połączyliśmy te dwa rodzaje mediów, żeby trafić do jak największej grupy odbiorców - tłumaczy.

Rezi nie tylko wstrzymuje, ale zachęca do uczestnictwa w akcji. Może wziąć w niej udział każdy, bo wystarczy nagrać wideo, w którym wstrzymuje się oddech, wstawić go na Instagram i oznaczyć @wstrzymajsmog. Materiał zostanie doliczony do głównego licznika i zamieszczony na stronie akcji.

- Trzeba budować świadomość wśród ludzi, stąd też tak istotna rola twórców internetowych, którzy mogą uświadamiać swoją publikę. Świadomość buduje się właśnie u ludzi młodych, bo to oni będą wystawieni na potencjalne katastrofy, jak i te fajniejsze rzeczy. To najważniejsza kwestia jeśli mówimy o smogu. Musimy mówić o normach samochodowych i nie paleniu śmieciami w piecu. To jest istotne i dlatego zdecydowałem się wziąć udział w akcji - podkreśla.

- Pochodzę ze Śląska. Tam jest ogromna aglomeracja, a wielkim problemem jest właśnie palenie śmieci. Coraz większe tereny mają problem z powietrzem, dlatego zrozumienie, dlaczego pewne zachowania są złe, mogą nam pomóc w powstrzymaniu ciągłego trucia się. Pamiętajmy też, że nie każdego stać na bycie bardziej eko – ale wiedza tego typu nie kosztuje. Budowanie świadomości u młodych ludzi jest najważniejsze. Nie tylko polecenia - dodaje.

Udział znanych osób, w tym przedstawicieli młodego pokolenia nie powinno budzić niczyjego zdziwienia. Jak tłumaczy Tobiasz Wybraniec, prezes zarządu agencji GetHero:

Współcześni twórcy internetowi, youtuberzy, tiktokerzy, czy gamerzy są nie tylko coraz popularniejsi, bo media społecznościowej mają szerszy zasięg, pokazują swoja wrażliwość i są coraz bardziej świadomi społecznie. Influencerzy są jednocześnie wyjątkowo mocno związani ze swoją społecznością, dlatego każde ich działanie ma duże przełożenie na sprawczość - mogą osiągnąć więcej. W przypadku Reziego, to nie pierwszy raz, kiedy wziął udział w akcji prospołecznej, wystarczy przypomnieć zbiórkę charytatywną z 2015 roku na szpital rehabilitacyjny w Jastrzębiu Zdroju, udział w aukcji WOŚP, czy akcja “Czyste Tatry”, w której Remek był ambasadorem.

Należy dodać jeszcze, że finał akcji przypada na 5 grudnia 2018 roku, kiedy w trakcie Szczytu Klimatycznego ONZ (COP24) w Katowicach odbędzie się projekcja 24-godzinnego filmu złożonego ze wstrzymanych oddechów.

- Akcja jest poważna, bo skala problemu jest gigantyczna. Rocznie od smogu umiera kilkadziesiąt tysięcy ludzi w Polsce. Można powiedzieć, że inni mają gorzej, ale to żadna wymówka – musimy dążyć do perfekcji w ochronie środowiska. Akcja jest konkretna i to mnie ciesza, bo możemy działać non-profit w bardzo szerokim zakresie, bo na poziomie całego społeczeństwa - konkluduje "Rezigiusz".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)