Znamy przyczyny awarii statku kosmicznego Sojuz-MS10. To cud, że astronauci przeżyli

Znamy przyczyny awarii statku kosmicznego Sojuz-MS10. To cud, że astronauci przeżyli

Znamy przyczyny awarii statku kosmicznego Sojuz-MS10. To cud, że astronauci przeżyli
Źródło zdjęć: © PAP/EPA
Arkadiusz Stando
12.10.2018 09:53, aktualizacja: 12.10.2018 14:26

Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos podała przyczyny awarii statku kosmicznego Sojuz MS-10. Rosjanie informują, że doszło do kolizji pierwszego stopnia rakiety z drugim. W efekcie dalszy lot był niemożliwy.

11 października o 11:40 czasu moskiewskiego miał miejsce nieudany lot statku kosmicznego Sojuz-MS10. Chwilę po starcie, w 119 sekundzie lotu doszło do awarii i astronauci byli zmuszeni awaryjnie lądować w Kazachstanie. Na szczęście nikomu nic się nie stało

Dolna część rakiety napędzająca całą maszynę uderzyła w górną część, w której znajdowali się astronauci. Zadaniem pierwszego stopnia jest wysłać drugi stopień na odpowiednią wysokość, gdzie ciśnienie atmosferyczne jest niskie lub w ogóle go nie ma. Następnie stopnie rakiety oddzielają się od siebie, a część towarowa, lub jak w tym przypadku pasażerska uruchamia własny napęd.

Na pokładzie rosyjskiego Sojuza-MS10 byli astronauci Aleksey Ovchinin - Roskosmos, Rosja oraz Tyler Nicklaus "Nick" Hague - NASA. Statek miał zabrać ich na Międzynarodową Stację Kosmiczną, gdzie astronauci mieli spędzić pół roku w ramach ekspedycji 57. Prawdopodobnie, kolejny start Sojuza-MS11 zostanie zaplanowany na grudzień.

Większy problem stanowią jednak zapasy dla astronautów przebywających obecnie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Planowana misja bezzałogowego statku z żywnością dla kosmonautów została przełożona wstępnie na listopad - informował Sergei Krikalev z rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos. Stanowisko Krikaleva zostało przedstawione w rosyjskiej telewizji.

Statek dostarczający zapasy na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest oparty na tym samym systemie, co statek załogowy. Ze względów bezpieczeństwa Roskosmos zdecydował się na odłożenie startu rakiety na następny miesiąc.

Rosja do czasu wyjaśnienia awarii statku kosmicznego Sojuz MS-10 zawiesi czasowo załogowe starty kosmiczne - poinformował w czwartek wicepremier Jurij Borisow, który w rządzie Rosji odpowiedzialny jest za branżę kosmiczną.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (77)