Znamy datę "śmierci" Facebooka. Straszą i mają plan

Znamy datę "śmierci" Facebooka. Straszą i mają plan
Źródło zdjęć: © Wikimedia | CC Vincent Diamante

10.08.2011 13:38, aktual.: 17.08.2011 13:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeszcze w tym roku było głośno o tym, że Facebook zostanie zamknięty 15 marca. Teraz w sieci krążą pogłoski, że nastąpi to już niedługo, bo 5 listopada.

*Jeszcze w tym roku było głośno o tym, że Facebook zostanie zamknięty 15 marca. Teraz w sieci krążą pogłoski, że nastąpi to już niedługo, bo 5 listopada. * Anonymous, grupa hakerów, która włamała się na serwery Pentagonu i Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz do skrzynek poczty elektronicznej irańskiego rządu i wielu innych, a także dała się we znaki firmie Sony ogłosiła swoją następną ofiarę - popularny serwis społecznościowy Facebook. Anonimowi obwieścili, że unicestwienie nastąpi 5 listopada bieżącego roku.

Obraz
© (fot. Vincent Diamante / Wikimedia / CC)

Dlaczego 5 listopada? Być może odpowiedź znajduje się w filmie "V jak Vendetta". Anonimowi używają masek przypominających te z filmu, w którym występuje postać Guy'a Fawkes'a. Właśnie z tym bohaterem związany jest wiersz, w którym odszukać możemy kwestię: "Remember remember the fifth of November". Data z całą pewnością dobrze znana Brytyjczykom, może wkrótce być znana na całym świecie.

Grupa Anonimowych w swojej wypowiedzi jest szczera do bólu. - Jeśli chcecie chronić wolność informacji, to przyłączcie się do akcji i zniszczmy Facebooka, dla dobra własnej prywatności. Brzmi to co najmniej dziwnie tym bardziej, że pochodzi od ludzi wykradających prywatne dane. Warto jednak przypomnieć sobie słowa innej grupy hakerskiej LuzSec: "To czego powinniście się bać to fakt, że ktoś posiada wasze informacje i ich nie ujawnia publicznie, a nie nas ujawniających zdobyte dane."

Hakerzy wysuwają też oskarżenia: "Facebook sprzedawał informacje rządowym agencjom i dawał potajemny dostęp do informacji wywiadom, by mogły szpiegować ludzi z całego świata. To może prowadzić do dyskusji na temat rzekomego posiadania i sprzedawania twoich informacji przez Facebooka, niezależnie od tego czy skasowałeś konto."

Anonimowi jasno wypowiadają się też o tym, gdzie Facebook zawinił. Mówią: "Facebook jest przeciwieństwem idei Antisec (przyp. red. hakujcie co się da). Nie jesteście bezpieczni ani przed nimi, ani przed rządem. Pewnego dnia spojrzycie na to co zrobimy i zorientujecie się, że była to dobra decyzja. Będziecie dziękować władcom internetu za to, że was uratowaliśmy, a nie skrzywdziliśmy.

Wiele osób może się zastanawiać, czemu Anonimowi zostawili Facebookowi informacje. Możemy też się zastanawiać czy Facebook trzęsie się ze strachu, czy podjął jakieś działania obronne. A może uda im się zawrzeć pewnego rodzaju rozejm?

Śmierć Facebooka może być dla wielu osób wielkim ciosem. Nie będzie można pochwalić się przed znajomymi nowymi informacjami i zdjęciami. Czy hakerzy okażą się bardziej utalentowani od firmy, która rzekomo jest lojalna wobec kultury hakerskiej? A jak wy wyobrażacie sobie życie bez Facebooka?

|

|
| --- |

PW/SW/SW

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (193)
Zobacz także