Znaleźli skamieniałość sprzed 130 milionów lat. To nowy gatunek zwierzęcia
Odkrycie niezwykłej skamieniałości czaszki we wschodniej części stanu Utah rzuca nowe światło na historię rozwoju życia na Ziemi. Pochodzi od zwierzęcia sprzed 130 milionów lat, łączącego cechy gada i ssaka.
Nowy, zaskakujący gatunek zwierzęcia naukowcy określili jako "Cifelliodon wahkarmoosuch". Nazwano go tak na cześć paleontologa Richarda Cifelliego. Nad badaniem pracowali eksperci z wielu uniwersytetów i instytucji, w tym naukowcy z Utah Geological Survey, University of Chicago. Głownym autorem badania był Adam Huttenlocker z Keck School of Medicine of USC.
Według badania, Cifelliodon pochodzi z wymarłej gałęzi ssaków. Jest owłosionym stworzeniem, które karmi swoje młode, mimo, że składa jaja. Dotychczas znaliśmy tylko dwa gatunki o podobnych cechach - dziobaki oraz kolczakowate.
Cifelliodon był zwierzęciem o wielkości mniej więcej małego zająca, ważył około kilograma. Jego uzębienie przypominało to u dzisiejszych nietoperzy. Ten dziwny ssak mógł nimi podgryzać, rozcinać oraz zgniatać. "To sugeruje, że mógł być roślinożercą" - informują naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii.
Odkrycie zwiększa wiedzę paleontologów na temat ewolucji ssaków. Wskazuje też na błąd w naszej wiedzy. Sugeruje się, że podział prehistorycznego superkontynentu Pangea trwał około 15 milionów lat dłużej, niż sądzono. Sugeruje również, że migracja ssaków i ich krewnych trwała w okresie wczesnej kredy od 141 mln do 101 mln lat temu.
Źródło: Nature