Znaleźli "przyprawę" na księżycu Jowisza. Jest jej tam pełno
Europa to czwarty największy naturalny satelita Jowisza, gazowego giganta. Pod jego powierzchnią kryje się ogromny ocean słonej wody, który NASA planuje przebadać. Ale jak się okazuje, powyżej lodowej skorupy również natrafiono na niesamowite znaleziska.
Według najnowszych badań, powierzchnia lodowatego księżyca Jowisza zawiera ogromne ilości soli kuchennej. Jest wręcz pokryta wielkimi blokami chlorku sodu. Według naukowców, odkrycie wskazuje, że ocean ukryty pod lodami Europy może być jeszcze bardziej podobny do ziemskich, niż myśleliśmy.
Badanie zostało opracowane przez naukowców NASA z Caltech oraz Jet Propulsion Laboratory. Wszystko zaczęło się od ogromnych żółtych plam wykrytych jeszcze przez sondy Voyager i Galileo. Teraz to już pewne, to były wielkie góry chlorku sodu.
Najlepsze jest to, że naukowcy mieli ją cały czas przed oczami. Po prostu nikt nie zdawał sobie sprawy z jej obecności, bo nikt jej nie poszukiwał.
"Chlorek sodu wygląda trochę jak niewidzialny atrament na powierzchni Europy” - powiedział Kevin Hand w komunikacie prasowym NASA. "Przed napromieniowaniem nie byliśmy w stanie stwierdzić, że tam jest, ale po napromieniowaniu zostaliśmy wręcz zasypani solą" - dodaje naukowiec.
Aby upewnić się, że sól rzeczywiście znajduje się na powierzchni Europy, naukowcy dokonali badania w specjalnym laboratorium. Eksperci z NASA odtworzyli warunki panujące na księżycu Jowisza. Następnie w jego wnętrzu sól, którą napromieniowali. Okazało się, że zmieniła barwę na identyczną, do tej wykrytej na Europie w latach 1995-2003.