Znaleziono zaginione afrykańskie miasto z zapomnianego imperium
Archeologowie odkopali pozostałości miasta należącego do wpływowej, ale mało znanej cywilizacji we Wschodniej Afryce. Odkrywano ona początki chrześcijaństwa w Etiopii.
16.12.2019 15:47
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pogrzebana osada, która zawiera stare kościoły w subsaharyjskiej Afryce, była zamieszkana 1400 lat przed zniknięciem w wyżynach północnej Etiopii w 650 roku n.e.
Odkryte miasto, nazwane"Beta Samati, było częścią Imperium Aksum, starożytnego państwa założonego w I w. p.n.e. Naukowcy sądzili jednak, że obszar ten został opuszczony, gdy klasa rządząca imperium ustanowiła stolicę w innym miejscu.
Potęga imperium Aksum
Imperium Aksum rządziło regionem pomiędzy 80 r. p.n.e., a 825 r. n. e. i było jedną z największych sił rządzących naszym społeczeństwem. Państwo to podbiło okoliczne regiony i handlowało z Cesarstwem Rzymskim. Imperium Aksum przeszło na chrześcijaństwo w IV wieku.
Datowanie radiowęglowe wykazało, że pierwsi ludzie zaczęli żyć w mieście ok. 750 r. p.n.e i było ono zamieszkane przez cały okres istnienia imperium Aksum.
Budynki i artefakty, które zostały odkryte to m.in. bazylika, złoty pierścień, monety i ceramika, świadczą o istotności regionu przez cały czas trwania imperium. Beta Samati było kluczowym ośrodkiem handlu, łączącym stolicę Aksum z Morzem Czerwonym.