Znaleziono zaginione afrykańskie miasto z zapomnianego imperium
16.12.2019 15:47
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Archeologowie odkopali pozostałości miasta należącego do wpływowej, ale mało znanej cywilizacji we Wschodniej Afryce. Odkrywano ona początki chrześcijaństwa w Etiopii.
Pogrzebana osada, która zawiera stare kościoły w subsaharyjskiej Afryce, była zamieszkana 1400 lat przed zniknięciem w wyżynach północnej Etiopii w 650 roku n.e.
Odkryte miasto, nazwane"Beta Samati, było częścią Imperium Aksum, starożytnego państwa założonego w I w. p.n.e. Naukowcy sądzili jednak, że obszar ten został opuszczony, gdy klasa rządząca imperium ustanowiła stolicę w innym miejscu.
Potęga imperium Aksum
Imperium Aksum rządziło regionem pomiędzy 80 r. p.n.e., a 825 r. n. e. i było jedną z największych sił rządzących naszym społeczeństwem. Państwo to podbiło okoliczne regiony i handlowało z Cesarstwem Rzymskim. Imperium Aksum przeszło na chrześcijaństwo w IV wieku.
Datowanie radiowęglowe wykazało, że pierwsi ludzie zaczęli żyć w mieście ok. 750 r. p.n.e i było ono zamieszkane przez cały okres istnienia imperium Aksum.
Budynki i artefakty, które zostały odkryte to m.in. bazylika, złoty pierścień, monety i ceramika, świadczą o istotności regionu przez cały czas trwania imperium. Beta Samati było kluczowym ośrodkiem handlu, łączącym stolicę Aksum z Morzem Czerwonym.