Znaleziono zaginione afrykańskie miasto z zapomnianego imperium

Znaleziono zaginione afrykańskie miasto z zapomnianego imperium

Znaleziono zaginione afrykańskie miasto z zapomnianego imperium
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY-SA
16.12.2019 15:47

Archeologowie odkopali pozostałości miasta należącego do wpływowej, ale mało znanej cywilizacji we Wschodniej Afryce. Odkrywano ona początki chrześcijaństwa w Etiopii.

Pogrzebana osada, która zawiera stare kościoły w subsaharyjskiej Afryce, była zamieszkana 1400 lat przed zniknięciem w wyżynach północnej Etiopii w 650 roku n.e.

Odkryte miasto, nazwane"Beta Samati, było częścią Imperium Aksum, starożytnego państwa założonego w I w. p.n.e. Naukowcy sądzili jednak, że obszar ten został opuszczony, gdy klasa rządząca imperium ustanowiła stolicę w innym miejscu.

Potęga imperium Aksum

Imperium Aksum rządziło regionem pomiędzy 80 r. p.n.e., a 825 r. n. e. i było jedną z największych sił rządzących naszym społeczeństwem. Państwo to podbiło okoliczne regiony i handlowało z Cesarstwem Rzymskim. Imperium Aksum przeszło na chrześcijaństwo w IV wieku.

Datowanie radiowęglowe wykazało, że pierwsi ludzie zaczęli żyć w mieście ok. 750 r. p.n.e i było ono zamieszkane przez cały okres istnienia imperium Aksum.

Budynki i artefakty, które zostały odkryte to m.in. bazylika, złoty pierścień, monety i ceramika, świadczą o istotności regionu przez cały czas trwania imperium. Beta Samati było kluczowym ośrodkiem handlu, łączącym stolicę Aksum z Morzem Czerwonym.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)