Znalazł dziwną skałę. Okazała się cenniejsza niż złoto
David Hole przez kilka lat miał w domu skałę o sporej wartości. Znalazł ją niedaleko Melbourne w Australii. Myślał, że to złoto. Okazało się, że jego znalezisko jest znacznie cenniejsze.
David Hole przez wiele lat przechowywał w domu skałę, którą znalazł w pobliżu Melbourne w Australii. Wierzył, że w środku kryje się złoto. Ku jego zaskoczeniu jego odkrycie okazało się być znacznie bardziej cenne.
Historia, którą przytacza serwis focus.de, miała miejsce w 2015 r. Hole prowadził wówczas eksplorację terenu w Maryborough Regional Park. W pewnym momencie jego wykrywacz metali wskazał na ciężką, czerwonawą skałę zanurzoną w glinie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Hole zabrał bryłę do domu, sądząc, że to samorodek. Miał podstawy, by tak sądzić, ponieważ Maryborough leży w regionie Goldfields, znanym z odkryć dużych złóż metali szlachetnych w XIX w.
Australijczyk próbował wielu metod, aby dotrzeć do kruszcu. Używał piły do skał, szlifierki kątowej, wiertarki, a nawet kwasu. Żaden ze sposobów nie był w stanie naruszyć twardej powierzchni.
Cenna skała. Myślał, że to złoto
Po kilku latach Hole postanowił oddać bryłę do lokalnego muzeum, by ją zbadali specjaliści. Okazało się, że nie był to samorodek, lecz rzadki meteoryt sprzed 4,6 miliarda lat. Badania wskazały, że trafił na Ziemię najprawdopodobniej około 1 tys. lat temu.
Skała, teraz znana jako meteoryt z Maryborough, ważyła 17 kg. Geolodzy z muzeum wyjaśnili, że jest tak ciężka, ponieważ zawiera gęste formy żelaza i niklu, odmienne od tych spotykanych w ziemskich skałach.
Jeden z pracowników muzeum użył piły diamentowej, aby wyciąć kawałek meteorytu. W jego wnętrzu znajdowały się małe, zastygłe krople. Były to pozostałości po minerałach krzemianowych wykrystalizowanych z gazu, który tworzył Układ Słoneczny.
Kamień znaleziony przez Hole’a był chondrytowym meteorytem z grupy H5, które około 4,6 miliarda lat temu krążyły wokół Słońca. Grawitacja stopniowo je łączyła, prowadząc do powstania Ziemi oraz innych skalistych planet.