Zmiany klimatu zniszczą piaszczyste plaże. Naukowcy: połowa z nich nie doczeka 2100 roku

Zmiany klimatu mogą znacząco przyczynić się do zniszczenia piaszczystych plaż - ostrzegają naukowcy. Najnowsze badania wskazują, że do 2100 roku zniknie połowa z nich.

Zmiany klimatu zniszczą piaszczyste plaże. Naukowcy: połowa z nich nie doczeka 2100 roku
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

35 lat obserwacji satelitarnych w połączeniu z prognozami wzrostu klimatu oraz poziomu morza, pozwoliło naukowcom przewidzieć, jak będą wyglądały wybrzeża Ziemi pod koniec obecnego stulecia. Najnowsze badania opublikowane na łamach czasopisma naukowego "Nature Climate Change" nie napawają optymizmem.

Zdaniem ekspertów, jeśli emisje gazów cieplarnianych nie zostaną zmniejszone i wciąż będą rosły, do 2100 roku z naszej planety może zniknąć nawet połowa plaż. W ciągu trzydziestu lat zniszczone zostanie 14 procent z nich.

- Kraje, w których piaszczyste plaże stanowią ważne atrakcje turystyczne, staną w obliczu poważnych skutków społeczno-ekonomicznych. W Australii i USA mamy duży odsetek piaszczystych plaż. Zmiany będą widoczne. Erozja może dotknąć nawet 80 procent z nich - alarmuje dr Suzanna Illic z Uniwersytetu Lancaster.

Najbardziej narażone kraje

Z raportu wynika, że najbardziej zagrożonym krajem na świecie jest Australia. Według szacunków do 2100 roku zniknie stamtąd 15 000 kilometrów białych plaż. Kolejne miejsca należą do Kanady, Chile i USA. Wśród państw wysoce narażonych na niebezpieczeństwo znajdują się również: Brazylia, Meksyk, Rosja, Chiny, Argentyna i Indie.

Ryzyko erozji jest wysokie również w krajach zachodniej Afryki takich jak Gambia czy Gwinea Bissau. Według opinii naukowców, z tych terenów zniknie około 60 procent piaszczystych plaż.

Eksperci podkreślają, że opublikowane prognozy są niezwykle pomocne, ponieważ pozwalają zagrożonym krajom na odpowiednie przygotowanie. Stany Zjednoczone już rozpoczęły planowanie rozbudowy nabrzeżnych systemów obronnych. Niestety, jak twierdzi Michalis Vousdoukas z Centrum Badawczego Komisji Europejskiej nie wszystkie państwa będą mogły sobie pozwolić na tego typu zaawansowane technologiczne rozwiązania.

Piaszczyste plaże stanowią obecnie ponad jedną trzecią globalnej linii brzegowej na świecie. Zdaniem naukowców umiarkowana polityka ograniczania emisji gazów cieplarnianych może przyczynić się do uratowania nawet 40 procent z zagrożonych erozją piaszczystych wybrzeży.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (218)