Zmiana czasu 2019. Kiedy koniec czasu letniego i jak wpływa to na nasze zdrowie
Do zmiany czasu z letniego na zimowy zostało nam jeszcze trochę czasu. Mimo że za oknem jest już jesienna szaruga, to zegarków nie przestawiamy jeszcze w ten weekend.
07.10.2019 06:25
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kiedy nastąpi zmiana czasu 2019 z letniego na zimowy? Będziemy musieli jeszcze poczekać, ponieważ w tym roku zegarki przestawiamy dopiero w ostatni weekend października. W nocy z soboty 26 na niedzielę 27 października 2019 r. przesuniemy wskazówki z godziny 3:00 na 2:00.
Wiele wskazuje jednak na to, że będzie to ostatnia zmiana czasu, jaka nas czeka. Od dłuższego czasu wiele osób domaga się zniesienia przestawiania zegarków, rozważa to również Komisja Europejska. Z badań CBOS na zlecenie MPiT wynika, że 80 proc. ankietowanych domagających się zniesienia zmiany czasu uważa, że powinniśmy zostać przy czasie letnim na stałe.
Jak zmiana czasu wpływa na zdrowie?
Zmiana czasu z letniego na zimowy służy przede wszystkim względom ekonomicznym, ale ma również znaczenie dla naszego organizmu.
Zmianie ulega również nasze poczucie czasu, co przekłada się na rytm dobowy, czyli wewnętrzny zegar. Zmiana czasu na zimowy może więc powodować trudności z zasypianiem. Z kolei w ciągu dnia może doskwierać nam zmęczenie i apatia. Może wiązać się również z bólami głowy, podwyższeniem ciśnienia, a nawet - jak mówią niektóre badania - zwiększać ryzyko zawału serca. Wszystko przez rozregulowanie wewnętrznego zegara.
Do zmiany czasu na zimowy można jednak się przygotować. Lekarze zalecają, by w tym czasie nie sięgać po napoje energetyczne, by dodatkowo nie obciążać organizmu i kłaść się spać o regularnych porach.