Zmarł twórca pojęcia "sztuczna inteligencja"

John McCarthy, twórca pojęcia "sztuczna inteligencja" (AI) i współtwórca przetwarzania w chmurze (cloud computing) zmarł 24 października w wieku lat 84 w Stanford w Kalifornii

Zmarł twórca pojęcia "sztuczna inteligencja"
Źródło zdjęć: © Wikipedia/CC - null0

26.10.2011 | aktual.: 26.10.2011 13:55

John McCarthy był jedną z najbardziej barwnych postaci wśród amerykańskich pionierów informatyki. Urodzony 4 września 192. roku w Bostonie, w 1948 roku kończył studia na California Institute of Technology (Caltech). W 1951 roku obronił doktorat na Princeton University i w cztery lata później został głównym autorem pracy o inteligencji maszynowej oraz twórcą terminu "sztuczna inteligencja".

Praca, w której po raz pierwszy użyto tego terminu została wykonana przez zespół w składzie: Marvin Minsky, Nathaniel Rochester i Claude Shannon pod kierownictwem McCarthy’ego. Jak napisano w niej, stanowiła ona "próbę odkrycia w jaki sposób stworzyć maszyny posługujące się językiem, formami abstrakcyjnymi i koncepcjami, rozwiązujące problemy dotąd zarezerwowane dla ludzi i potrafiące zwiększyć swoje możliwości".

W latach 1958-196. John McCarthy opracował język programowania LISP - jeden z najczęściej używanych języków wysokiego poziomu, stosowany do obecnej chwili. Jest to przy tym jeden z dwóch najstarszych używanych dotąd języków programowania - starszy (o rok) jest jedynie wychodzący z użycia Fortran. Charakterystyczny dla LISP jest sposób zapisu - zarówno dane, jak i same instrukcje programu są pisane tą samą notacją. W latach 1958-1962 jako profesor w Massachusetts Institute of Technology (MIT) McCarthy stworzył Project MAC - pierwszą stała placówkę zajmującą się na tej uczelni nformatyką. Obecnie nosi on nazwę MIT Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL).

Prace nad sztuczną inteligencją prowadzone przez zespół McCarthy’ego spowodowały stworzenie w 196. roku pierwszej stałej placówki badawczej AI na świecie - Artificial Intelligence Laboratory na Stanford University. Do obecnej chwili określona przez niego zasada iż sztuczna inteligencja musi posiadać możliwość samoodniesienia jest jednym z głównych praw inteligencji maszynowej - pisze magazyn Technology Review.

W 197. roku McCarthy otrzymał Nagrodę Turinga - odpowiednik Nagrody Nobla w informatyce - za prace nad sztuczną inteligencją. Prowadząc badania nad komputerami wielkich mocy, które mogłyby jednocześnie przydzielać zasoby i dostęp do baz danych wielu użytkownikom na początku lat 70. zaproponował aby przetwarzanie zadań dzielić na wiele maszyn, których ilość zależna byłaby od stopnia skomplikowania zadania.

Badania prowadzone w latach 60. i 70. na świecie przez zespoły wykorzystujące zasady i odkrycia McCarthy’ego, zaowocowały wielkimi sukcesami: stworzeniem komputerów szachowych, jednostek rozwiązujących teorematy matematyczne czy nawet "cybernetycznych psychoanalityków".

Sam twórca AI z czasem stawał się jednak coraz bardziej sceptyczny. Jak podaje CNN, w swoich wykładach podnosił, iż nie udało się opracować systemu sztucznej inteligencji, który umiałby zrozumieć fotografię, posługiwać się myśleniem intuicyjnym jak człowiek, czy uczyć się jak dziecko.

Źródło artykułu:PAP
wiadomościsztuczna inteligencjanie żyje
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)