Złośliwe komentarze na profilu na Facebooku sprawiają, że wydajesz się mniej atrakcyjny

Złośliwe komentarze na profilu na Facebooku sprawiają, że wydajesz się mniej atrakcyjny

Złośliwe komentarze na profilu na Facebooku sprawiają, że wydajesz się mniej atrakcyjny
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
17.09.2012 15:10

Niechętnie się do tego przyznajemy, ale wyborowi zdjęcia profilowego na Facebooku poświęcamy wiele czasu. Jak dobrać fotkę, na której prezentujemy się korzystnie, ale nie wzbudzić podejrzeń, że za bardzo nam zależy na tym, by dobrze wypaść? Okazuje się, że zdjęcie to tylko początek, ponieważ na jego ocenę wpływają też komentarze.

Jak wynika z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Missouri, osoby odwiedzające nasz profil na portalu społecznościowym w znacznym stopniu sugerują się tym, co o naszym zdjęciu sądzą inni użytkownicy. Opinie wyrażone na tym forum mają wpływ nie tylko na to, jak postrzegana jest nasza atrakcyjność fizyczna, ale i powodzenie towarzyskie oraz zawodowe.

Uczestnicy badania dostawali te same zdjęcia opatrzone różnymi komentarzami. Nie było większego zaskoczenia, gdy okazało się, że osobę na zdjęciu oceniali jako mniej atrakcyjną, jeśli fotografię otaczały negatywne komentarze. Tymczasem komplementy otaczające zdjęcie profilowe prowadziły do tego, że osoba na fotografii była oceniana przychylniej.

Seoyeon Hong, jeden z autorów eksperymentu, tak tłumaczy wyniki: cudzym opiniom, zwłaszcza wyrażonym przez wiele osób, ufamy bardziej niż własnemu osądowi. Zdanie grupy użytkowników portalu jest też bardziej istotne niż wizerunek, który dana osoba stara się wykreować za pomocą zdjęcia.

Przy okazji badacze doszli też do wniosku, że osoby zamieszczające zdjęcia, na których są same, także są uznawane za mniej powabne. Użytkownicy prezentujący się na zdjęciach w otoczeniu wianuszka znajomych wydają się patrzącemu atrakcyjniejsi.

Wniosek praktyczny? Osoby, którym zależy na robieniu jak najlepszego wrażenia na Facebooku, powinny więc regularnie dbać o to, by komentarze przychylne były liczniejsze od krytycznych.

Przy okazji przypominamy, że częste zmienianie zdjęcia profilowego (co skłania znajomych do zamieszczania nowych komentarzy na temat naszego wyglądu), świadczy o narcyzmie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)